W wielu regionach Niemiec jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników gotowych podjąć pracę w obszarze logistyki magazynowej. Tak wynika z nowego badania Jobmonitor przeprowadzonego przez Fundację Bertelsmanna. Poszukiwani są również sprzedawcy, pracownicy biurowi i personel pomocniczy.
Boom w handlu internetowym: logistyka magazynowa przeżywa rozkwit
W Horn-Bad Meinberg, mieście położonym w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w powiecie Lippe, powstaje ogromne centrum logistyczne. Według firmy Amazon, powstanie tam ponad tysiąc miejsc pracy. Logistyka magazynowa przeżywa rozkwit w całych Niemczech, głównie na obszarach wiejskich.
Przyczyną tego stanu rzeczy jest boom w handlu internetowym, zwłaszcza od czasu pandemii koronawirusa. Według badania przeprowadzonego przez Fundację Bertelsmanna, w 162 z 401 powiatów istnieje duże zapotrzebowanie na osoby gotowe zatrudnić się w obszarze logistyki magazynowej. Często są to oferty dla pracowników pomocniczych.
Nadal poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy biurowi i sprzedawcy
Rozwój handlu internetowego kreuje również popyt w innych obszarach: na przykład na wykwalifikowanych pracowników w branży papierniczej i opakowaniowej. Poszukiwani są również sprzedawcy i pracownicy biurowi. Fundacja z Gütersloh przeanalizowała około 45 milionów ogłoszeń o pracę zamieszczanych w internecie od 2019 r., co pozwoliło uzyskać szczegółowe dane na temat popytu we wszystkich niemieckich powiatach i miastach na prawach powiatu.
Coraz większe zapotrzebowanie na lekarzy, personel pielęgniarski i wychowawców
Według Fundacji Bertelsmanna, wzrasta zapotrzebowanie na lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych, neurologii, psychiatrii i psychoterapii. Jest też dużo ofert zatrudnienia dla wykwalifikowanych pracowników w sektorze zdrowia, opieki, edukacji i opieki nad dziećmi. W dalszym ciągu poszukiwane są także osoby gotowe podjąć zatrudnienie w charakterze pracowników pomocniczych m.in. w magazynach, firmach sprzątających, czy restauracjach.
Celem projektu Jobmonitor jest ulepszenie oferty doskonalenia zawodowego
Celem projektu Jobmonitor prowadzonego przez Fundację Bertelsmanna jest pokazanie, jakie zawody są najbardziej potrzebne w poszczególnych miastach i powiatach, jakie kompetencje są pilnie poszukiwane i „dostosowanie oferty doskonalenia zawodowego do tych zawodów” – tłumaczy Gunvald Herdin z Fundacji Bertelsmanna.
Źródło: www1.wdr.de
Jedynie się szuka taniej siły roboczej za 50 % stawki i mniej i praca po 12 – 14 godzin, sobory, niedziele – Jak ci dostarczyciele paczek – Do pracy na 6.00 godzinę i wraca do domu o 22.00 godzinie – Kto pracuje – wszyscy – jedynie nie Niemcy