Praca w Niemczech: co się dzieje w przypadku choroby trwającej dłużej niż 72 tygodnie?

    W przypadku choroby trwającej dłużej niż sześć tygodni, niemiecka kasa chorych wypłaca zasiłek chorobowy, ale tylko przez okres do 72 tygodni. A co się dzieje później?

    Zasiłek chorobowy z kasy chorych można pobierać przez okres do 72 tygodni

    Pracownicy, którzy przez dłuższy czas są nieobecni w pracy z powodu choroby, są w Niemczech odpowiednio zabezpieczeni finansowo. Nawet jeśli choroba jest na tyle poważna, że pracownik jest niezdolny do pracy przez ponad sześć tygodni, nie musi martwić się o pieniądze. Wówczas odpowiedzialność przejmuje bowiem ustawowa kasa chorych, która wypłaca zasiłek chorobowy – przez okres do 72 tygodni. Ale co się dzieje w przypadku, gdy choroba trwa jeszcze dłużej?

    Jeśli po 72 tygodniach pobierania zasiłku chorobowego nadal nie jesteście w stanie wrócić do pracy, pomoże Wam Agentur für Arbeit, która wypłaci Wam zasiłek dla bezrobotnych i to nawet jeśli nadal macie pracę, ale nie możecie jej wykonywać z powodu trwającej choroby.

    Co dalej po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego?

    Wasza kasa chorych poinformuje Was z trzymiesięcznym wyprzedzeniem o tym, że przestanie wypłacać zasiłek chorobowy. Najpóźniej w tym momencie należy zarejestrować się w Agentur für Arbeit, aby otrzymać tzw. zasiłek dla bezrobotnych w przypadku niezdolności do pracy (niem. Arbeitslosengeld bei Arbeitsunfähigkeit).

    Jest to specjalna forma zasiłku dla bezrobotnych wypłacanego na przykład w sytuacji, gdy jest jasne, że nie będziecie już w pełni zdolni do pracy i w związku z tym złożyliście wniosek o przyznanie renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, ale zakład ubezpieczeń emerytalno-rentowych nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

    Ile wynosi w Niemczech zasiłek dla bezrobotnych?

    W przypadku niezdolności do pracy otrzymacie zasiłek dla bezrobotnych, a Agentur für Arbeit opłaci za Was również składki na ubezpieczenie zdrowotne.

    Wysokość zasiłku dla bezrobotnych wypłacanego po zasiłku chorobowym jest obliczana na podstawie dochodów uzyskiwanych przed chorobą. Zasadniczo otrzymuje się 60 proc. średniego wynagrodzenia netto z ostatnich dwunastu miesięcy przed wystąpieniem niezdolności do pracy. W przypadku osób pobierających zasiłek rodzinny Kindergeld stawka ta wzrasta do 67 proc.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x