Niemcy: Warntag, czyli Dzień Ostrzegania, już 14 września

    Warto zaznaczyć w kalendarzu dzień 14 września 2023 roku: to właśnie wtedy w Niemczech będzie miał miejsce ogólnokrajowy Dzień Ostrzegania (niem. Warntag), podczas którego zostaną przetestowane systemy ostrzegania pod kątem ich skuteczności. Z tego artykułu dowiecie się, czy wszystkie miasta i gminy biorą w tym udział i jak pomóc zwierzętom domowym.

    Warntag 2023: kiedy przeprowadzony zostanie ogólnopaństwowy próbny alarm i które systemy będą testowane?

    W ogólnokrajowym Dniu Ostrzegania zostaną przetestowane różne systemy ostrzegania, aby móc skutecznie informować społeczeństwo o zagrożeniach w przypadku kryzysu lub katastrofy. Akcja ta jest wspólną inicjatywą władz federalnych, krajowych i lokalnych i jest koordynowana przez Federalny Urząd Ochrony Ludności i Reagowania Kryzysowego (niem. Bundesamt für Bevölkerungsschutz und Katastrophenhilfe, BBK).

    Z informacji podanych przez BBK wynika, że próbny alarm zostanie przeprowadzony około godziny 11:00 z wykorzystaniem różnych kanałów. Na szczególną uwagę zasługują syreny alarmowe, które wyemitują dwa różne sygnały. Sygnał modulowany oznacza niebezpieczeństwo, natomiast sygnał ciągły oznacza odwołanie alarmu. Sygnały te odgrywają ważną rolę w skutecznym ostrzeganiu ludności w przypadku kryzysu.

    Jakie systemy ostrzegania zostaną przetestowane w Niemczech 14 września?

    • radio i telewizja
    • aplikacje ostrzegające, takie jak NINA
    • miejskie tablice informacyjne
    • syreny alarmowe
    • megafony zamontowane na dachach pojazdów
    • systemy informacyjne Deutsche Bahn
    • nadawanie komórkowe (Cell Broadcast): aby otrzymać ostrzeżenie, smartfon musi być włączony. Usługa działa jednak tylko w przypadku telefonów komórkowych z systemem operacyjnym Android w wersji 11 lub iOS w wersji 16.1 lub nowszej.

    Około godz. 11:45 planowane jest odwołanie alarmu za pośrednictwem różnych systemów ostrzegania i urządzeń końcowych. Nie dotyczy to jednak nowego systemu ostrzegania Cell Broadcast. Operatorzy telefonii komórkowej badają obecnie możliwość odwoływania alarmów również za pośrednictwem nadawania komórkowego.

    Warntag: które miasta i gminy w Niemczech wezmą w tym udział?

    Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Federalny Urząd Ochrony Ludności i Reagowania Kryzysowego, udział w ogólnokrajowym Dniu Ostrzegania jest dobrowolny i nie wszystkie gminy będą testować swoje systemy ostrzegania. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się, czy Wasza gmina uczestniczy w akcji, możecie o to zapytać m.in. w ratuszu, wydziale spraw obywatelskich (niem. Bürgerservice) lub jednostce straży pożarnej. Tam uzyskacie informacje na temat tego, czy i ewentualnie w jaki sposób Wasza gmina będzie przeprowadzać próbny alarm. Dzięki temu możecie się do tego lepiej przygotować, a także poinformować o tym wydarzeniu sąsiadów i znajomych.

    Jak uchronić zwierzęta domowe przed hałasem w Dniu Ostrzegania

    Zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, mają bardzo dobry słuch i dźwięk syren może u nich wywoływać stres. Aby chronić swojego czworonożnego przyjaciela w Dniu Ostrzegania, należy pamiętać o kilku rzeczach. Wyprowadźcie swojego pupila na spacer o innej porze dnia, a koty, które zwykle lubią chodzić własnymi ścieżkami, niech lepiej pozostaną w domu. Pomocna może okazać się cicha muzyka w tle. Ważne: gdy zawyją syreny, nie zostawiajcie zwierzęcia samego.

    Źródło: www.merkur.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x