Pracownicy w Niemczech mogą otrzymać bilet Deutschlandticket całkowicie za darmo jako dodatek do wynagrodzenia, jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę. Dotyczy to również osób zatrudnionych na Minijob.
Pracodawcy mogą opłacać koszty podróży pracowników bez podatku i składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli bilet Deutschlandticket jest oferowany jako dodatek do regularnego wynagrodzenia. Z tego przepisu mogą skorzystać nawet osoby zatrudnione w niewielkim wymiarze czasu pracy.
Deutschlandticket opłacany przez pracodawcę nie spowoduje utraty statusu osoby zatrudnionej na Minijob
Jak wyjaśnia Bundesverband Lohnsteuerhilfevereine (BVL), przepis ten ma zastosowanie również do „Minijobberów”, i nie spowoduje przekroczenia przez nich limitu zarobków.
Jeśli pracodawca finansuje bilet za 49 euro jako dodatek do normalnego wynagrodzenia, nie jest to uwzględniane przy obliczaniu zarobków. Nawet te osoby zatrudnione na Minijob, które zarabiają co miesiąc tyle, ile wynosi maksymalny limit dla tej formy zatrudnienia (520 euro), mogą na tym skorzystać bez utraty statusu osoby zatrudnionej na Minijob.
Warto przekonać pracodawcę do finansowania biletu Deutschlandticket, przynajmniej przez pewien czas
Należy jednak zauważyć, że jeśli pracodawca raz sfinansuje pracownikom Deutschlandticket, nie oznacza to, że będą oni na stałe uprawnieni do darmowego biletu – podkreśla zastępczyni prezesa BVL Jana Bauer.
Pracownicy mogą jednak wykorzystać tę okoliczność na swoją korzyść i na przykład przekonać pracodawcę do zaoferowania im biletu Deutschlandticket jako dodatku do wynagrodzenia przynajmniej na pewien czas, np. w okresie urlopowym.
Źródło: www.chip.de
A 75 % Rencistów co mają renty poniżej zasiłku lub na jego krawędzi – Klepią biedę i pobierają dodatek do minimum na życie, kobiety same wychowujące dzieci
Ale mogą sobie pojechać za darmo na Sylt i tym rząd mydli oczy biedocie 😉