W miesiącach letnich liczba bezrobotnych często idzie w górę. Jednak w tym roku w Niemczech wzrost ten jest bardziej wyraźny niż zwykle. Pokazują to najnowsze dane.
W sierpniu stopa bezrobocia w Niemczech wzrosła do 5,8 proc.
W obliczu spowolnienia gospodarczego liczba bezrobotnych w Niemczech w okresie letnim dalej rośnie. W sierpniu bez pracy było 2,696 mln osób – o 79 tys. więcej niż w lipcu i o 148 tys. więcej niż rok temu.
„Letnia przerwa i słaba koniunktura odciskają swoje piętno na rynku pracy” – powiedziała Andrea Nahles, szefowa Federalnej Agencji Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit, BA).
W sierpniu stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 punktu procentowego do 5,8 proc. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku stopa bezrobocia wzrosła o 0,2 punktu procentowego. W sierpniu Federalna Agencja Pracy odnotowała 771 tys. wolnych miejsc pracy – o 116 tys. mniej niż przed rokiem.
Wyższy poziom bezrobocia jest zjawiskiem typowym dla sierpnia. W okresie wakacyjnym firmy zatrudniają mniej pracowników. Wraz z końcem wakacji i początkiem nowego roku kształcenia zawodowego rynek pracy zwykle nabiera rozpędu.
Według Federalnej Agencji Pracy, do dnia 30 września liczba nieobsadzonych miejsc kształcenia i kandydatów, którzy nie zdobyli jeszcze miejsca w firmie, która oferuje wykształcenie w wybranym zawodzie, znacznie się zmniejszy.
Więcej bezrobotnych z powodu słabej kondycji gospodarki
Spojrzenie na dane wyrównane sezonowo pokazuje, że liczba bezrobotnych wzrosła o 18 tys. w porównaniu z poprzednim miesiącem, nawet po wyeliminowaniu wahań sezonowych. Federalna Agencja Pracy poinformowała, że wzrost zauważalny już w poprzednich miesiącach, który jest efektem słabej kondycji gospodarki, nadal się utrzymuje.
Według Instytutu Gospodarki Niemieckiej (niem. Institut der deutschen Wirtschaft, IW), firmy są bardziej ostrożne jeśli chodzi o zatrudnianie nowych pracowników. Chociaż nie należy obawiać się większych zwolnień, bezrobotni mają coraz większe trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Ponadto, od lata 2022 r. ukraińscy uchodźcy są rejestrowani jako bezrobotni.
Przez trzy kwartały z rzędu największa gospodarka Europy nie odnotowała wzrostu. Problemem są rosnące stopy procentowe, wysoka inflacja i słaba koniunktura w gospodarce światowej.
Źródło: www.zdf.de
Niech rozdają więcej pieniędzy dla nierobów w zasiłkach to będzie faktycznie tylko lepiej.
CZY TO JEST DUŻO – Samotny ma około, 500 Euro a para około 800 na życie miesięcznie – Z tego sam musi zapłacić za prąd, gaz, telefon, bilety, na jedzenie, napoje, papierosy, lekarstwa i inne zakupy – A te pieniądze i tak zostają w Niemczech, inni płacą od tego podatki – Jakby zabrali, ograniczyli zasiłki, i to co najmniej trzeba byłoby 30 % ograniczyć produkcję a zwłaszcza żywności – Byłoby bezrobotnych ponad 10 Milionów – Kilka set mieszkań stałyby puste, a firmy jak i prywatne bankrutowały by – To jest wielka pomoc dla właścicieli mieszkań, czyli ich utrzymanie, którzy setki… Czytaj więcej »
A ja widzę to inaczej. Pracuję i to mi podnoszą pensję, a nie kolejny podatek na nałogowych nierobów. Zarabiam więcej stać mnie na lepsze produkty, wyjście do restauracji, mogę zmienić mieszkanie na większe, zastępuje stare auto nowszym… może elektrykiem. I wydaje mi się, że to ja odprowadziłbym większy podatek. No, ale to przecież niepracujący budują w Niemczech gospodarkę. Pewnie dlatego tutaj za nadgodziny płaci się mniej, a nawet wręcz karze się za taką nadaktywność. Bądżmy nierobami!
BERLIN – NIE Koniunktura ale nieudolność Rządu – Pogonić do pracy za 2 Euro na godzinę, chociażby do sprzątania, ja kiedyś pracowałem 6 lat, sprzątałem parki, place zabaw – DLATEGO ŻE – BRAWO POLACY – Niech Niemcy i UNIA od WAS się uczą – Teraz byliśmy na Urlopie w Jeleniej Górze a ostatnio w 2010 Roku – Mieszkaliśmy w tamtych stronach do 1989 Roku – W niektórych sprawach to Niemcy są 10 lat za Polską, wszędzie nowoczesność a zaopatrzenie w sklepach jak żywność, różnorodność towarów to Niemcy są 20 lat za Polską – Bardzo czysto – Papierka nie znajdziesz na ulicy, nie jak… Czytaj więcej »