Nawet ponad dwa lata od wydania przez Federalny Trybunał Sprawiedliwości (niem. Bundesgerichtshof, BGH) orzeczenia w sprawie opłat bankowych, konsumenci w Niemczech nadal czują gniew i są zdezorientowani. Niektóre instytucje finansowe odmawiają zwrotu niesłusznie pobranych opłat. Inne wypowiadają umowy o prowadzenie rachunku bieżącego, jeśli klienci nie udzielą wyraźnej zgody na zmiany w ogólnych warunkach prowadzenia rachunków i świadczenia usług i często związane z nimi podwyżki opłat.
W pierwszej połowie tego roku do Federalnego Urzędu Nadzoru Usług Finansowych (niem. Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht, Bafin) wpłynęło 40 skarg w związku z wykonaniem wyroku BGH. Z reguły dotyczyły one groźby lub faktycznego zamknięcia rachunków ze względu na brak wyraźnej zgody klientów banków na zmiany w ogólnych warunkach prowadzenia rachunków i świadczenia usług.
Szef kasy oszczędnościowej: wypowiedzenie umowy to konieczność wynikająca z przepisów prawa
Jednym z najnowszych przykładów jest Mittelbrandenburgische Sparkasse (MBS). Około 8.600 klientów otrzymało pisma wypowiadające umowę, ponieważ nie udzielili wyraźnej zgody na zmiany w ogólnych warunkach prowadzenia rachunków i świadczenia usług. „Jest to konieczne z prawnego punktu widzenia, ponieważ potrzebujemy bezpiecznych relacji prawnych z naszymi klientami, a do tego potrzebujemy wyraźnej zgody klientów na ogólne warunki prowadzenia rachunków bankowych i świadczenia usług” – powiedział prezes zarządu Andreas Schulz dla rbb24 Inforadio.
Zgodnie z informacjami, wypowiedzenia wejdą w życie 23 października, jeśli osoby, których to dotyczy, do tego czasu nie podejmą odpowiednich działań. Po tym terminie konto nie zostanie jednak natychmiast zamknięte: do 23 listopada 2023 r. klienci będą mogli wyrazić zgodę poprzez aktywne korzystanie z prywatnego rachunku bieżącego. Aktywne korzystanie oznacza na przykład wpłaty i wypłaty gotówki lub ustawianie, czy też modyfikowanie zleceń stałych.
Federalny Trybunał Sprawiedliwości: zmiana ogólnych warunków wymaga zgody klienta
W dniu 27 kwietnia 2021 r. Federalny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że przy wprowadzaniu zmian do ogólnych warunków prowadzenia rachunków bankowych i świadczenia usług instytucje kredytowe muszą uzyskać zgodę swoich klientów. W związku z tym instytucje finansowe musiały również poprosić o zgodę na bieżące opłaty z mocą wsteczną. Ponadto klienci banków mogą dochodzić zwrotu opłat, które instytucje pobrały nie mając na to wyraźnej zgody klientów.
„W wypowiedzeniach kas oszczędnościowych, które do tej pory widziałem – również w tych wysłanych przez Mittelbrandenburgische Sparkasse – przewidziany jest okres, w którym po dacie wypowiedzenia nadal można zaakceptować ogólne warunki świadczenia usług poprzez aktywne korzystanie z konta” – wyjaśnia Heiko Fürst z Federacji Niemieckich Organizacji Konsumenckich (niem. Verbraucherzentrale Bundesverband, vzbv). „Oznacza to, że dzięki tej procedurze nikt nie utraci dostępu do konta, z którego korzysta, przez niedopatrzenie”. Jego zdaniem procedura ta, jako możliwa konsekwencja orzeczenia Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, nie budzi zastrzeżeń.
„Jeśli dojdzie do wypowiedzenia umowy, klienci mogą skorzystać z okazji i rozejrzeć się za alternatywnym kontem na korzystniejszych warunkach” – kontynuuje Fürst. W jego opinii warto to zrobić.
Groźba zamknięcia konta, jeśli klienci zażądają zwrotu opłat
Niektóre instytucje kredytowe grożą jednak zamknięciem rachunków, jeśli klienci banków będą domagali się zwrotu niesłusznie uiszczonych opłat. Centrum konsumenckie Badenii-Wirtembergii określa to jako „wyjątkowo bezczelne” i wniosło przeciwko temu sprawę do sądu, który orzekł na korzyść powoda. Zgodnie z niedawnym orzeczeniem wydanym przez Wyższy Sąd Krajowy w Stuttgarcie, instytucja finansowa nie może zapowiadać zamknięcia rachunku bieżącego klienta, jeśli ten nalega na zwrot opłat pobranych niezgodnie z prawem.
Ponadto instytucja musi poinformować niektórych klientów, że mogą oni wystąpić o zwrot opłat i że nie będą się z tym wiązać żadne negatywne konsekwencje w postaci wypowiedzenia umowy rachunku bieżącego (sygn. akt 2 U 34/22).
Źródło: www.24hamburg.de
No ale się tu w de kotłuje, kleją się ludzie do asfaltu, walą po głowach w korkach, zmieniają umowy jak im wygodnie, demonstrują i wznoszą hasła anty izraelskie i prorosyjskie a inni przeciw imigranckie i anty palestyńsko-arabskie, wszyscy przeciwko wszystkim, większość uszy pospuszczała a reszta ci bardziej niezadowoleni wyrażają to gadaniem a nikt się nie martwi że gospodarka słabnie i zaraz padnie, mieszkańcy tego kraju zapominają kim byli a kim są teraz. Kto i z czego utrzyma ten bałagan ?