Uczciwe wynagrodzenie w Niemczech? Sześć faktów, które mogą przemawiać za wyższą pensją

    Na wysokość wynagrodzenia w Niemczech może znacząco wpływać nie tylko wykonywany zawód i branża, ale także na przykład wielkość firmy i miasto, w którym się pracuje.

    Większość pracowników ma trudności z wynegocjowaniem uczciwego wynagrodzenia. Informuje o tym portal pracy Stepstone, który przeanalizował ponad 500.000 danych pozyskanych od pracowników w Niemczech na potrzeby raportu płacowego „Gehaltsreport 2023”. Według portalu pracy, można wyróżnić „sześć ważnych czynników”, z których wynika „uczciwe wynagrodzenie”.

    1) Wybrany zawód

    W wielu przypadkach pasja do wykonywanego zawodu decyduje o poczuciu satysfakcji. Jednak od tego, jaką branżę lub jaki konkretny zawód się wybierze, zależy także wysokość wynagrodzenia. Jeśli wymarzoną pracą jest lekarz – według raportu płacowego najlepiej opłacany obszar zawodowy w Niemczech – wówczas mediana wynagrodzeń – według portalu Stepstone – wynosi „około 93.800 euro”. Ale jeśli ktoś widzi się bardziej w branży hotelarskiej, gastronomicznej lub turystycznej, musi pogodzić się z faktem, że tu mediana wynagrodzeń kształtuje się na poziomie około 35.700 euro.

    2) W przypadku niektórych zawodów warto ukończyć studia

    Do wykonywania wielu zawodów nie jest wymagane wykształcenie wyższe. Jeśli jednak chodzi o możliwości zarobkowe, niekiedy posiadanie dyplomu może się opłacić. Jak donosi portal Stepstone, pracownicy z wyższym wykształceniem zarabiają „ponad 40 procent więcej” niż pracownicy bez ukończonych studiów.

    3) Większe firmy mogą płacić lepiej

    Także wielkość firmy może mieć niebagatelny wpływ na dochody. Jeśli pracujecie w małej firmie, Wasze wynagrodzenie „może być niższe o około 15.000 euro rocznie” niż w przedsiębiorstwie zatrudniającym ponad 5.000 pracowników – tak przynajmniej wynika z raportu Stepstone.

    4) Im większe doświadczenie zawodowe, tym wyższe wynagrodzenie

    Oczywiście doświadczenie zawodowe również odgrywa rolę. Portal Stepstone podaje następujący przykład: jeśli stawia się pierwsze kroki w zawodzie i nie przepracowało się jeszcze trzech lat, można liczyć na pensję w wysokości przykładowo 36.000 euro, „w zależności od zawodu”. Przy nieco większym doświadczeniu (3-5 lat) wynagrodzenie „wzrasta do ponad 40.000 euro”.

    5) Zmiana branży może być opłacalna

    W indywidualnych przypadkach może to być dobry pomysł: niekiedy zmiana branży może przyczynić się do poprawy warunków płacowych. Jednak to, jak duża jest różnica w wynagrodzeniu, zależy od konkretnego zawodu.

    6) Porównanie wynagrodzeń według miasta lub regionu

    Na wysokość wynagrodzenia może mieć wpływ także to, w jakim mieście lub regionie pracujecie. Jak informuje portal Stepstone, podczas gdy roczne wynagrodzenie brutto w skali ogólnokrajowej wynosi w Niemczech 43.800 euro, w Hamburgu jest ono „o około dziesięć procent wyższe” i wynosi 48.100 euro. Zasadniczo w dużych miastach można liczyć na wyższe pensje. Najwyższymi zarobkami może pochwalić się Stuttgart – kwota w wysokości 54.100 euro jest wyższa o 23 proc. od mediany wynagrodzeń w Niemczech.

    Źródło: www.tz.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x