Uważaj, za otwartą szybę w samochodzie możesz otrzymać w Niemczech mandat!

    Szyby samochodowe są często pozostawiane otwarte podczas parkowania po prostu z powodu zapomnienia. Jednak wielu kierowców latem celowo pozostawia otwarte szyby w samochodzie, aby ich pojazd nie zamienił się w międzyczasie w piekarnik.

    Jednakże, zgodnie z § 14 ust. 2 niemieckiej ustawy o ruchu drogowym, do obowiązków kierowcy należy między innymi upewnienie się, że zaparkowany w miejscu publicznym pojazd nie powoduje zakłóceń w ruchu drogowym. Zgodnie z rozporządzeniem samochód musi być również zabezpieczony przed nieuprawnionym użyciem. Oznacza to, że okna w pojeździe muszą być zamknięte. W końcu otwarte okna samochodu znacznie ułatwiają pracę złodziejom.

    Regulacja zawarta w niemieckim kodeksie ruchu drogowego nie ma jednak na celu w pierwszej kolejności ochrony własności właściciela pojazdu. Ma ona przede wszystkim na celu uniemożliwienie osobom nieupoważnionym – w tym osobom nieposiadającym prawa jazdy lub niepełnoletnim – utrudniania ruchu drogowego cudzym samochodem i powodowania w ten sposób wypadków.

    Co grozi w Niemczech za otwartą szybę w samochodzie?

    Jeśli szyba samochodu jest otwarta, gdy samochód jest zaparkowany, policja w Niemczech może czuć się zmuszona do odholowania pojazdu ze względów bezpieczeństwa. W takim przypadku właściciel pojazdu musi oczywiście ponieść koszty takiej interwencji. Argumentem jest to, że samochód musiał zostać odholowany, aby chronić własność właściciela przed kradzieżą. Koszty holowania zostały zatem poniesione w jego interesie!

    Jakie są wymogi bezpieczeństwa StVO?

    Ustawa o ruchu drogowym nie mówi, w jaki sposób należy zabezpieczyć samochód. Można to jednak wywnioskować z różnych orzeczeń sądowych. Im lepiej zabezpieczone jest miejsce parkingowe, tym mniej środków bezpieczeństwa jest wymaganych. We własnym zamkniętym garażu nie trzeba zamykać wszystkich okien samochodu. Oczywiście sytuacja wygląda zupełnie inaczej na dużym parkingu publicznym lub na poboczu drogi w bocznej uliczce. W takich miejscach policja zazwyczaj oczekuje, że kierowcy będą parkować swoje pojazdy z zamkniętymi szybami. Same blokady kierownicy i immobilisery nie wystarczą.

    Mało znane rozporządzenie dopuszcza pozostawienie otwartej szyby w samochodzie

    Istnieje również mało znane rozporządzenie administracyjne w sprawie ustawy o ruchu drogowym. Stanowi ono, że kierowcy nie muszą zabezpieczać swoich samochodów, jeśli zaparkują je tak blisko miejsca, w którym się znajdują, że mogą interweniować w dowolnym momencie, jeśli wydarzy się coś niepożądanego, na przykład, jeśli nieznajomi będą próbowali dostać się do samochodu.

    Taką wystarczającą bliskość miejsca parkingowego można założyć, na przykład, jeśli kierowca siedzi w ulicznej kawiarni i parkuje swój samochód przed nią. Lub nawet jeśli ktoś zaparkuje samochód przed stoiskiem z kiełbaskami, aby szybko kupić coś do zjedzenia. Jednak zbytnie poleganie na tej zasadzie może być bardzo kosztowne: Jeśli dojdzie do kradzieży, firma ubezpieczeniowa może założyć rażące niedbalstwo i – jeśli to zastrzeżenie nie jest wyłączone w umowie ubezpieczenia – zmniejszyć wypłatę odszkodowania. Ponadto funkcjonariusze policji mają pewną swobodę decyzyjną podczas holowania nieodpowiednio zabezpieczonego samochodu.

    Co mówią przepisy policyjne krajów związkowych?

    Przepisy policyjne krajów związkowych regulują również przypadki, w których funkcjonariusze organów ścigania mogą lub muszą podjąć działania. Na przykład Sąd Administracyjny w Monachium uznał za zgodne z prawem działania funkcjonariuszy bawarskiej policji, którzy odholowali z pobocza samochód z opuszczoną boczną szybą. Środek ten był zgodny z bawarską ustawą o zadaniach policji. Służyło ono zabezpieczeniu mienia właściciela pojazdu. W samochodzie znajdowały się wartościowe przedmioty – radio samochodowe i mobilny system nawigacji.

    Sąd podkreślił również, że w takich przypadkach policja może odholować pojazd tylko wtedy, gdy wcześniej bezskutecznie próbowała dotrzeć do właściciela pojazdu. To właśnie zrobili w tym przypadku funkcjonariusze (Bayerischer VGH, wyrok z 11.12.2013, sygn. 10 B 12.2569).

    Sąd Administracyjny w Akwizgranie: Otwarte okno nie stanowi podstawy do odholowania pojazdu

    Ustawa o policji Nadrenii Północnej-Westfalii zezwala również policji na zajęcie przedmiotu w celu ochrony własności danej osoby. Powołała się na to również policja po odholowaniu BMW zaparkowanego na poboczu drogi z otwartą szybą w drzwiach kierowcy. W tym przypadku sąd przychylił się jednak do argumentacji właściciela pojazdu: samochód był zamknięty za pomocą centralnego zamka i zabezpieczony elektronicznym immobiliserem, systemem alarmowym i blokadą kierownicy. W środku nie było żadnych wartościowych przedmiotów. W tych okolicznościach sąd uznał holowanie za środek zbędny. Sąd orzekł: Właściciel mógł odzyskać od firmy holowniczej koszty holowania poniesione w celu uwolnienia pojazdu (VG Aachen, wyrok z dnia 30.8.2006 r., sygn. 6 K 2477/05).

    źródło: Orzeczenia niemieckich sądów, niemiecki kodeks ruchu drogowego

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Krystian

    A co z cabrioletami?

    Filip

    Czyli zamknięta szyba w aucie stanowi barierę nie do pokonania dla złodziei?! Ktoś sobie jaja tu robi z ludzi, czy jak? No i niby jak postronna osoba może uruchomić auto bez użycia kluczyka z immubilajzerem? Chętnie poznam tę sztuczkę. Po co programować nowy kliczyk za 500 zeta, skoro panowie policjanci twierdzą, że potrafią? I takie pytanko na koniec. Często spotykam porzucane auta w Niemczech i to w centrum miasta. Nikt ich odholować nie chce, a zajmują miejsce parkingowe. Rozumiem, że jak wybije „ktoś” w nim szybę, to troskliwa o mienie Policaj zholuje ten złom sprzed domu? A jeżeli nie będzie… Czytaj więcej »

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x