Następca Baukindergeld: niskooprocentowane kredyty dla rodzin

    Od czerwca niemieckie rodziny o niskich i średnich dochodach mogą uzyskać niskooprocentowane kredyty z niemieckiego państwowego banku rozwoju (niem. Kreditanstalt für Wiederaufbau, KfW) na budowę nowego domu przyjaznego dla klimatu. Na początku oferowane będzie oprocentowanie w wysokości 1,25% – powiedziała minister budownictwa Klara Geywitz (SPD) w Berlinie. Jest to znacznie niższa stopa procentowa niż obecnie dostępna na rynku, która wynosi około 3,5 proc. w przypadku kredytów z dziesięcioletnim okresem obowiązywania stałej stopy procentowej.

    Rodzina z dwójką dzieci może w ten sposób zaoszczędzić około 40 tys. euro przy budowie domu szczególnie przyjaznego dla klimatu – wyjaśniła Geywitz. „Nowy program jest niezawodnym wsparciem dla właścicieli, dzięki czemu przyjazne dla klimatu projekty budowlane stają się możliwe do zaplanowania i przystępne cenowo”.

    Jest to również reakcja na obserwowany ostatnimi czasy spadek liczby nowo budowanych domów jednorodzinnych w Niemczech. Ze względu na gwałtowny wzrost stóp procentowych i wysokie koszty materiałów, wśród obywateli pojawiła się spora niepewność – powiedziała Geywitz. To pokrzyżowało plany wielu rodzin i stąd pomysł wsparcia finansowego ze strony państwa.

    Które rodziny mogą skorzystać z nowego programu?

    Z nowego programu wsparcia mogą skorzystać rodziny z co najmniej jednym niepełnoletnim dzieckiem. Maksymalny dochód gospodarstwa domowego podlegający opodatkowaniu nie może przekraczać 60 tys. euro. Wraz z każdym kolejnym dzieckiem limit ten wzrasta o 10 tys. euro. Według Geywitz, trzy czwarte wszystkich gospodarstw domowych w Niemczech spełnia te kryteria.

    Mimo to limit dochodów jest najbardziej krytykowanym punktem programu. „Każdy, kto chce skorzystać z tego wsparcia, musi mieć niskie dochody, a jednocześnie musi być zamożny” – stwierdził badacz rynku mieszkaniowego Matthias Günther z Instytutu Pestel w wywiadzie dla grupy medialnej Funke. Michael Neumann z firmy Dr. Klein, świadczącej usługi finansowe, skrytykował fakt, że tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na wymagane standardy efektywności energetycznej pomimo pomocy państwowej. Geywitz podkreśliła, że jako punkt odniesienia przyjęto średni dochód wnioskodawców ubiegających się o świadczenie Baukindergeld, który wynosił mniej niż 60 tys. euro.

    Które domy spełniają kryteria uzyskania wsparcia?

    Warunkiem koniecznym udziału w programie jest to, że rodzina chce zamieszkać we własnym domu – i nie posiada innej nieruchomości mieszkalnej. Państwo niemieckie nie dofinansowuje mieszkań wakacyjnych i drugich miejsc zamieszkania.

    Aby Niemcy mogły osiągnąć swoje cele w zakresie ochrony klimatu, kredyty są udzielane wyłącznie na nowe budynki o niskim śladzie węglowym. Ściślej mówiąc, muszą one spełniać co najmniej standard EH40. Oznacza to, że budynek może zużywać tylko 40 procent energii pobieranej w przypadku standardowego domu. Aby osiągnąć wyższy poziom wsparcia, należy spełnić jeszcze bardziej rygorystyczne kryteria dla znaku jakości zrównoważonego budownictwa (Qualitätssiegel Nachhaltiges Gebäude).

    Jakie kwoty wchodzą w grę?

    Dostępna kwota kredytu zależy od tego, na ile przyjazny dla klimatu jest nowo budowany dom oraz od liczby dzieci. Na początku obowiązuje oprocentowanie w wysokości 1,25% dla kredytu udzielanego na okres do 35 lat oraz 10-letni okres obowiązywania stałej stopy procentowej.

    Przy niższym poziomie wsparcia rodzina z jednym lub dwójką dzieci może otrzymać maksymalnie 140 tys. euro kredytu na preferencyjnych warunkach. Suma ta wzrasta do 190 tys. euro w przypadku pięciorga dzieci. W przypadku budynków jeszcze bardziej przyjaznych dla klimatu, rodzina z jednym lub dwójką dzieci może otrzymać 190 tys. euro, a z pięciorgiem dzieci nawet 240 tys. euro.

    Pojawiają się głosy krytyki, że to za mało, by wybudować dom w zdecydowanej większości regionów w Niemczech.

    Ile pieniędzy jest w puli?

    Według Geywitz, na ten rok przewidziano na preferencyjne kredyty co najmniej 350 mln euro. Na razie nie są znane kwoty na kolejne lata, ponieważ niemiecki rząd wciąż pracuje nad budżetem federalnym na 2024 rok.

    Niskooprocentowane kredyty mogą otrzymać również nabywcy nowo wybudowanych nieruchomości mieszkalnych przyjaznych dla klimatu. Aby móc ubiegać się o wsparcie, budynki muszą zostać zakupione w ciągu jednego roku od odbioru budowlanego, a ponadto muszą spełniać normy klimatyczne i standardy efektywności. Jednak i tutaj pojawiają się głosy krytyki: „Przy obecnym limicie dochodów, w wielu miastach po prostu nie jest już możliwe nabycie nieruchomości, która jest objęta wsparciem” – wyjaśnia stowarzyszenie Zentralverband des Deutschen Baugewerbes e. V. „Ceny zakupu są po prostu zbyt wysokie dla wielu potencjalnych nabywców”. Pośrednicy finansowi apelują również o wsparcie finansowe projektów polegających na zmianie przeznaczenia i rozbudowie istniejących nieruchomości.

    Na co zwrócić uwagę przy składaniu wniosku

    Każdy, kto chce ubiegać się o preferencyjny kredyt, musi współpracować z ekspertem ds. efektywności energetycznej. Specjalista sprawdzi i potwierdzi zgodność z wymaganiami. Następnie, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, należy złożyć wniosek o kredyt w banku, kasie oszczędnościowej, towarzystwie budowlanym (Bausparkasse) lub u pośrednika finansowego.

    Źródło: www.allgemeine-zeitung.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x