Po raz kolejny wzrosło poparcie dla partii AfD. Z najnowszego sondażu wynika, że może ona liczyć na 19 proc. głosów i jest drugą największą siłą polityczną, przed SPD. Jest wiele powodów tego wzrostu popularności wśród wyborców w Niemczech.
AfD odnotowuje obecnie wzrost w sondażach, zarówno na poziomie federalnym, jak i krajowym
W badaniu opinii publicznej Trendbarometer, przeprowadzonym na zlecenie RTL i n-tv, AfD zyskała dwa punkty procentowe w porównaniu z poprzednim tygodniem i uplasowała się na drugim miejscu z 19-procentowym poparciem. Tym samym zostawiła w tyle SPD, na którą zagłosowałoby 18 proc. wyborców, jak również Zielonych, cieszących się 14-procentowym poparciem. W przypadku obu tych partii liczba punktów procentowych pozostała na niezmienionym poziomie. Z opublikowanych we wtorek wyników sondażu przeprowadzonego przez Instytut Forsa wynika ponadto, że poparcie dla CDU/CSU spadło o jeden punkt procentowy i wynosi obecnie 29 proc. Na FDP zagłosowałoby 7 proc. niemieckich wyborców, a na Partię Lewicy 4 proc. – tyle samo, co przed tygodniem.
AfD odnotowuje obecnie wzrost w sondażach, zarówno na poziomie federalnym, jak i krajowym, osiągając wartości od 17 do 20 proc. Z kolei CDU/CSU może liczyć na poparcie rzędu 27-30 proc. W ostatnich sondażach AfD zajęła pierwsze miejsce w Turyngii i Saksonii, a w Brandenburgii była na podobnym poziomie co CDU i SPD. W tych trzech krajach związkowych wybory do Landtagu odbędą się w 2024 roku.
Sondaż przeprowadzono w dniach od 6 do 12 czerwca
Ze względu na mocny wzrost poparcia dla prawicowej Alternatywy dla Niemiec, rozgorzała debata na temat przyczyn takiego stanu rzeczy. Uważa się, że jedną z nich jest publiczny spór w tzw. koalicji sygnalizacji świetlnej, czyli koalicji rządowej złożonej z socjaldemokratycznej SPD, Zielonych oraz liberalnej FDP. Ale częściową odpowiedzialnością za ten stan rzeczy obarcza się również partie CDU/CSU.
Na potrzeby badania Instytut Forsa przepytał około 2.500 osób w dniach od 6 do 12 czerwca. Margines błędu wynosi +/- 2,5 proc.
Źródło: www.berliner-zeitung.de
Czy AfD – 1988 – 1989 – Wtedy to był Berlin Zachodni – To było Heim – Starsza Pani ze śląska powiedziała – Tak wszyscy TU – Do Niemiec Zachodnich z radością, uśmiechnięci – Ale przyjdą takie czasy – Ja tego nie dożyję – ALE WY – Wszyscy Ci z tych Niemiec będą uciekać – Teraz na to patrząc – Jak Ktoś nie powstrzyma – To Niemcy będą ludźmi DRUGEJ kategorii – Będą u NICH i na NICH pracować – A Niemiec jak spotka swojego rodaka, będzie się cieszył – 60 lat temu w Polsce starsi ludzie sobie opowiadali –… Czytaj więcej »
AfD oby tak dalej👍
Politycy i media jak zwykle odklejenii od rzeczywistości. Rządzą i dziwią się ,że im poparcie spada , no ciekawe czemu? Zero refleksji i samokrytyki a pełno szukania winnych dookoła.
Skąd ten strach przed prawicowymi partiami? Może zyskują, bo nikogo nie intetesuje prawo do aborcji, do eutanazji, czy zawierania związku małzeńskiego z kozami. A może polityka sztucznego podwyższania kosztów życia… podatek klimatyczny w energii, w opłatach za samochód. Projekt wprowadzenia kartek na mięso, sól i cukier. A może prawicowe partie wsłuchują się w potrzeby społeczeństwa. Gdzie uczciwie pracujący obywatel godnie żyje i nie jest dojony kolejną zachcianką pseudopostępowców.