5,8 mln miejsc pracy lepiej opłacanych dzięki podwyżce płacy minimalnej w Niemczech

    Wzrost płacy minimalnej w Niemczech do 12 euro za godzinę od października 2022 r. wpłynął na około 5,8 mln miejsc pracy – czyli na niemal co siódmy stosunek pracy. Taką informację podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Przed podwyżką płaca minimalna w tym kraju wynosiła 10,45 euro za godzinę.

    Na podniesieniu minimalnego wynagrodzenia w większym stopniu korzystają kobiety niż mężczyźni (18 proc. vs 12 proc.). Podwyżkę płacy minimalnej bardziej odczuwają pracownicy ze wschodnich Niemiec (około 18 proc.) niż z zachodnich (14 proc.). Spośród wszystkich krajów związkowych, odsetek ten jest najwyższy w Saksonii-Anhalt i wynosi 18,6 proc. Z kolei w Badenii-Wirtembergii podwyżka płacy minimalnej ma znaczenie jedynie dla 12,6 proc. stosunków pracy.

    Widoczne są również wyraźne różnice, jeśli chodzi o sektory. Wzrost minimalnego wynagrodzenia w szczególny sposób odczuwają pracownicy branży hotelarsko-gastronomicznej (48 proc.), a także sektora „rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo” (41 proc.).

    Sektor niskich płac w Niemczech kurczy się dzięki wzrostowi płacy minimalnej

    Według obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego, udział słabo opłacanych miejsc pracy zmniejszył się ze względu na wzrost płacy minimalnej. W ciągu pół roku spadł on z 19 do 15 proc. Sektor niskich płac obejmuje stosunki pracy, w których płaci się mniej niż dwie trzecie średniej stawki godzinowej.

    Ustawowa płaca minimalna jest ustalana przez niezależną komisję składającą się z trzech przedstawicieli pracodawców i trzech przedstawicieli związków zawodowych. Doradza im dwóch ekspertów reprezentujących środowisko naukowe, ale nie mają oni prawa głosu. Ta tak zwana komisja ds. płacy minimalnej (niem. Mindestlohn-Kommission) co dwa lata przedstawia rządowi federalnemu propozycje dotyczące dostosowania wysokości płacy minimalnej. Członkowie komisji są powoływani na pięć lat.

    Nowa propozycja ma zostać przedłożona do 30 czerwca 2023 r.

    W ubiegłym roku komisja nie miała wpływu na ustalenie wysokości płacy minimalnej, ponieważ zostało to wcześniej uregulowane w umowie koalicyjnej. Jednak w przyszłości znów będzie o tym decydować. Do 30 czerwca 2023 r. przedstawi własne propozycje w tym zakresie. Nowa płaca minimalna wejdzie w życie w styczniu 2024 r.

    Ustawowa płaca minimalna istnieje w Niemczech od 2015 r. Wówczas wynosiła ona 8,50 euro. Płaca minimalna ma zastosowanie do wszystkich pracowników w wieku powyżej 18 lat, ale nie do osób uczących się zawodu (niem. Auszubildende).

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    BERLIN – ALE NIE DLA NIEMCÓW – Przy dzisiejszych Cenach – Żaden Niemiec jak nie dostanie 18 – 20 Euro, nie pójdzie do pracy – Kto podejmuje tę pracę, tacy jak np. Polacy i dorabiają dodatkowo na czarno, w sumie po 12 godzin, soboty, niedziele – Ile zarobi przy 8 godzinach brutto, 1 800 – 1 900 Euro brutto – Jakby Polacy i nie tylko, mogli by pracować tylko po 8 godzin, za wszystko płacić, godnie mieszkać, odżywiać się, 2 – 3 miesiące i nie ma ich w Niemczech – Ile zostaje – 500 – 600 Euro podatek, 550 –… Czytaj więcej »

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x