Niemcy: nawet 5 tys. euro kary za wiercenie w ścianie w niedzielę?

    W weekend macie wreszcie czas na powieszenie obrazów lub półek. Czy w niedzielę też jest to możliwe? Czy nie zostanie to uznane za nadmierne natężenie hałasu? Co na ten temat mówią przepisy obowiązujące w Niemczech?

    Czy w Niemczech wolno wiercić w niedzielę?

    Jeśli wiercicie we własnym, wolnostojącym domu, nie powinno to być problemem samym w sobie – pod warunkiem, że okna i drzwi będą zamknięte, aby hałas nie był słyszalny na zewnątrz. Jeśli natomiast wiercicie w ścianie zewnętrznej lub w ogrodzie, powinniście przestrzegać obowiązujących przepisów dotyczących godzin, w których powinno się zachować ciszę. W dni powszednie są to godziny od 13:00 do 15:00 i od 22:00 do 7:00. W niedziele i święta wiercenie na zewnątrz jest zabronione przez cały dzień.

    Z kolei w wynajmowanym mieszkaniu sprawa wygląda inaczej. Tutaj lokatorzy muszą ściśle przestrzegać obowiązujących godzin ciszy. Często są one podane w regulaminie domu. Jeśli nie ma tam informacji na ten temat, obowiązują następujące zasady:

    • Od poniedziałku do soboty
      dozwolone: od 7:00 do 13:00, od 15:00 do 22:00
      zabronione: w godzinach ciszy w porze obiadowej (od 13:00 do 15:00) i w godzinach ciszy nocnej (od 22:00 do 7:00)
    • Niedziele
      dozwolone: nie
      zabronione: przez cały dzień
    • Święta
      dozwolone: nie
      zabronione: przez cały dzień

    Niektórzy wynajmujący lub zarządcy nieruchomości mogą określić inne godziny ciszy. To samo dotyczy gmin i powiatów. Najlepiej sprawdzić, czy rzeczywiście wolno hałasować do godziny 22:00, czy może powinniście odłożyć wiertarkę już wcześniej. Wskazane jest, aby zawsze podczas wiercenia mieć zamknięte okna i drzwi, aby ograniczyć hałas.

    A tak na marginesie, jeśli chcecie wywiercić tylko jeden otwór w ścianie lub wbić gwóźdź, aby powiesić obraz, nie powinno to stanowić problemu nawet w niedzielę, o ile nie robicie tego w nocy lub w porze obiadowej.

    Czy wolno uderzać młotkiem w niedzielę lub dni świąteczne?

    Także prace w domu wymagające użycia młotka powinny odbywać się z uwzględnieniem godzin ciszy określonych w regulaminie domu lub ogólnie obowiązujących przepisów w tym zakresie. Podobnie jak w przypadku wiercenia, są one następujące:

    • Od poniedziałku do soboty
      dozwolone: od 7:00 do 13:00, od 15:00 do 22:00
      zabronione: w godzinach ciszy w porze obiadowej (od 13:00 do 15:00) i w godzinach ciszy nocnej (od 22:00 do 7:00)
    • Niedziele
      dozwolone: nie
      zabronione: przez cały dzień
    • Święta
      dozwolone: nie
      zabronione: przez cały dzień

    Uwaga: niektóre regulaminy domu mogą określać inne godziny ciszy. Na przykład wynajmujący lub zarządca nieruchomości może zastrzec, że należy zachować ciszę już od godziny 20:00 lub że nie ma obowiązku zachowania ciszy w porze obiadowej. Najlepiej jest przejrzeć dokumenty i sprawdzić, kiedy lepiej nie sięgać po młotek, aby nie ryzykować sporu z sąsiadem lub wynajmującym.

    Także właściciele domów nie zawsze mogą chwycić za młotek. Jeśli chcecie wykonać jakąś pracę przy użyciu tego narzędzia, to również powinniście przestrzegać wyżej wspomnianych godzin, w których trzeba zachować ciszę. Ponadto należy pamiętać o zamykaniu okien i drzwi, aby hałas nie przeszkadzał osobom na zewnątrz i aby sąsiedzi nie skarżyli się na zakłócanie spokoju.

    Za naruszenia grożą kary pieniężne

    Jeśli mieszkańcy lub sąsiedzi uznają, że uderzenia młotkiem lub odgłosy wiercenia dochodzące w godzinach, w których powinna być zachowana cisza, są dla nich zbyt uciążliwe, mogą to zgłosić w urzędzie ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego (niem. Ordnungsamt) jako wykroczenie. W konsekwencji możecie zostać ukarani grzywną w wysokości do 5 tys. euro, w zależności od natężenia i czasu trwania zakłócenia (§ 117 niemieckiej ustawy o wykroczeniach administracyjnych [Ordnungswidrigkeitengesetz] „Niedopuszczalny hałas” [„Unzulässiger Lärm”]).

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Norbert

    Dlaczego pracujący Auslander w Niemczech nie mają ciszy obiadowej, tylko muszą dymać w pocie czoła i w hałasie? Czy to nie jest rasizm?

    Tomasz

    Młotkiem nie można hałasować…
    A co z ubijaniem kotletow na obiad.
    Pozdrawiam.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x