Eksperci ostrzegają, że za eksplodującymi cenami żywności w Niemczech stoi po części chęć zysku ze strony producentów. Niektóre produkty mogłyby być bowiem znacznie tańsze.
Ceny żywności póki co raczej pozostaną wysokie
Jak wynika z badań, niemieccy konsumenci nie powinni mieć wielkich nadziei na spadek cen żywności. „Doświadczenie pokazuje, że wymuszone wzrosty cen rzadko są odwracalne” – powiedział o opublikowanym w poniedziałek badaniu Andy Jobst, ekspert ds. inflacji w towarzystwie ubezpieczającym kredyty Allianz Trade.
Według badania, ceny żywności wzrosną w tym roku średnio o ponad 12%, po tym jak w pierwszym kwartale wzrosły aż o 22%. „Oczekujemy, że ceny żywności pozostaną wysokie przez co najmniej kolejny kwartał, zanim nastąpi szybka normalizacja” – powiedział Jobst.
Globalne ceny niektórych surowców są takie, jak przed wojną
Na przyszły rok, perspektywy, jeśli chodzi o inflację cen żywności są lepsze. „Jednak w wielu przypadkach oznacza to raczej stagnację cen” – wyjaśnia ekspert.
Należy zwrócić uwagę, że globalne ceny surowców gwałtownie spadły w ostatnim czasie. Według badania, na przykład pszenica i soja kosztują ponownie tyle, co w 2021 roku, czyli przed rozpoczęciem ataku Rosji na Ukrainę, w wyniku którego energia i żywność znacznie zdrożały.
„Ponad jedna trzecia ostatniego wzrostu cen żywności w Niemczech nie może być wyjaśniona przez tradycyjne czynniki ryzyka” – powiedział Jobst. „Wydaje się, że jest coraz więcej dowodów na zwykłą chęć osiągnięcia zysków, a także niewystarczającą konkurencję w tych obszarach, w których wzrost cen był szczególnie silny, takich jak producenci produktów mlecznych i jaj, ale także niesezonowych warzyw i owoców.
„Zwłaszcza u producentów żywności widać ogromną chęć zysków”
Ekspert branżowy Allianz Trade, Aurélien Duthoit, dodał: „Obserwujemy również szczególną chęć zysków u producentów żywności.” Podnieśli oni ceny w znacznie większym stopniu niż detaliści”. Około dziesięć procent wzrostu kosztów w Europie wynikało z „chęci zysków” producentów.
Oczekuje się, że stopa inflacji żywności w Europie będzie w tym roku znacznie niższa i wyniesie średnio 8%, w porównaniu z ponad 12% w Niemczech. Allianz Trade tłumaczy to różnymi czynnikami strukturalnymi. W Niemczech inflacja jest znacznie wyższa niż na przykład we Francji, Włoszech czy Hiszpanii, co wynika z dużego zagęszczenia dyskontów oraz dużego udziału żywności przetworzonej i pakowanej.
Źródło: www.t-online.de