Wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej CDU/CSU zarzuca minister spraw wewnętrznych wprowadzanie w błąd w sprawie liczby uchodźców w Niemczech

    Lokalne władze skarżą się na coraz większe obciążenia związane z przyjmowaniem napływających uchodźców – federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) twierdzi, że nie może być mowy o limitach, jeśli chodzi o humanitarność. Według Faeser schronienia w Niemczech szukają przede wszystkim osoby z Ukrainy. Jednak Mathias Middelberg, zastępca przewodniczącego grupy parlamentarnej CDU/CSU, zarzuca jej wprowadzanie w błąd w kwestii danych dotyczących liczby osób ubiegających się o azyl w Niemczech.

    W pierwszych trzech miesiącach tego roku w Niemczech było prawie tyle samo nowych wniosków o azyl, co nowo przybyłych z Ukrainy

    „Odsetek uchodźców z Ukrainy drastycznie spada w porównaniu z ubiegłym rokiem” – powiedział Middelberg Niemieckiej Agencji Prasowej. Jednocześnie szybko rośnie udział osób ubiegających się o azyl, pochodzących z krajów azjatyckich lub afrykańskich. W pierwszych trzech miesiącach tego roku w Niemczech było prawie tyle samo nowych wniosków o azyl, co nowo przybyłych z Ukrainy.

    „Federalna minister spraw wewnętrznych Faeser wprowadza w błąd odnośnie kształtowania się zjawiska migracji do Niemiec” – skrytykował Middelberg, który w grupie parlamentarnej CDU/CSU odpowiada m.in. za politykę komunalną. Polityk CDU powołał się na odpowiedź rządu federalnego w sprawie aktualnych danych dotyczących liczby uchodźców. Od początku roku do 31 marca 81.647 osób uciekło do Niemiec przed rosyjską agresją na Ukrainę. To znacznie mniej niż w pierwszych miesiącach wojny. Faeser stwierdziła w zeszłym tygodniu: „Ośmiu na dziesięciu uchodźców przybywa z Ukrainy”. Natomiast według Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (niem. Bundesamt für Migration und Flüchtlinge), w pierwszym kwartale 2023 roku pierwszy wniosek o udzielenie azylu w Niemczech złożyło 80.978 osób z innych krajów. Z tego 5.817 wniosków dotyczyło dzieci poniżej pierwszego roku życia.

    Azyl dzięki dyrektywie o masowym napływie

    Uchodźcy z Ukrainy nie muszą ubiegać się o azyl w Niemczech i innych krajach UE – są bowiem przyjmowani na podstawie decyzji wykonawczej Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającej istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującej wprowadzeniem tymczasowej ochrony. Według Federalnego Urzędu Statystycznego, z bilansu napływów i wyjazdów z Niemiec w 2022 roku wynika, że imigracja netto z Ukrainy wyniosła 962 tys. osób.

    10 maja przedstawiciele rządu federalnego i poszczególnych krajów związkowych będą ponownie rozmawiać o podziale kosztów związanych z zakwaterowaniem i opieką nad osobami ubiegającymi się o azyl i uchodźcami. W ubiegłym tygodniu Faeser zarządziła przedłużenie kontroli na granicy z Austrią. Uzasadniła to nasileniem zjawiska nielegalnej migracji do Europy Środkowej i Zachodniej.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marek

    Mam wrazenie (moze sie myle), ze w szeregach SPD, AfD i ltp sa agenci pracujacy na rzecz rosji i chin… tak sobie patrze i nagle ped ku „zielonym” zmianom, do bycia humanitarnym nabral takiego rozpedu, ze jeszcze chwila i te wszystkie elektryczne auta, pompy ciepla, niepracujacy uchodzcy rozwala caly budzet i ogolnie cale Niemcy…. Moze nie mam racji, ale wyciagajac logiczne wnioski to tak mi wychodzi wlasnie, ze ktos usilnie pracuje nad rozwaleniem Niemiec … a nikt tego nie zrobi lepiej niz przekupiony polityk danego kraju. Radze patrzec co sie dzieje.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x