Kierowcy przyłapani na korzystaniu z telefonu komórkowego podczas jazdy zapłacą w Niemczech mandat w wysokości 128,50 euro. W jednym z sąsiednich krajów kwota ta jest trzykrotnie wyższa.
Jeśli wybieracie się na urlop do Holandii lub choćby na szybkie zakupy w przygranicznym regionie tego kraju, zdecydowanie powinniście trzymać telefon komórkowy głęboko w kieszeni lub w torebce – przynajmniej w sytuacji, gdy to Wy prowadzicie samochód. Kraj sąsiadujący z Niemcami zaktualizował bowiem swój taryfikator mandatów i zaostrzył niektóre kary, na przykład za korzystanie z telefonu komórkowego.
Otóż mandat za złamanie zakazu używania smartfona za kierownicą samochodu wynosi obecnie 380 euro, co oznacza, że jest trzykrotnie wyższy niż w Niemczech. Z kolei każdy rowerzysta przyłapany w Holandii na korzystaniu z telefonu komórkowego podczas jazdy musi zapłacić 150 euro.
Dla porównania, w Niemczech za to wykroczenie grozi mandat w wysokości co najmniej 128,50 euro w przypadku kierujących samochodami i 83,50 euro w przypadku rowerzystów. Kwota ta wzrasta, jeśli uczestnik ruchu drogowego korzystający z telefonu podczas jazdy stworzył zagrożenie dla osób trzecich lub gdy coś zostało uszkodzone. Dodatkowo w takiej sytuacji kierowca otrzymuje jeden punkt karny.
Oto jakie kary obowiązują za korzystanie z telefonu podczas jazdy w wybranych krajach europejskich:
Polska: 120 euro
Czechy: od 40 euro
Austria: od 50 euro
Szwajcaria: 100 euro
Francja: 135 euro
Belgia: od 110 euro
Holandia: 380 Euro
Luksemburg: 75 euro
Najlepiej zapłacić mandat na miejscu
Wielu kierowców szybko sięga po smartfona, aby odebrać rzekomo ważny telefon, znaleźć drogę na Google Maps lub szybko odpowiedzieć na wiadomość WhatsApp. Jeśli użytkownik drogi zostanie przyłapany na gorącym uczynku przez policję w Holandii, to warto zapłacić mandat na miejscu. Jest to spowodowane tym, że za nieuregulowanie należności za mandat otrzymany w Holandii jest się ściganym również w Niemczech, a wtedy grożą dopłaty.
Niemiecki automobilklub ADAC radzi: „Należności z tytułu niezapłaconych mandatów mogą być ściągane nie tylko w Holandii, ale także w Niemczech w ciągu trzech lat. Jeśli uzgodniono płatność w ratach, okres przedawnienia w wykonywaniu sankcji wynosi cztery lata.”
Źródło: www.t-online.de