Od początku roku restauracje i kawiarnie w Niemczech są zobowiązane do oferowania opakowań wielokrotnego użytku – brakuje jednak wcielenia tego planu w życie. Organizacja ekologiczna Greenpeace chce teraz wywrzeć na lokalach presję za pomocą nowego portalu sprawozdawczego.
Portal do zgłaszania naruszeń związanych z odpadami opakowaniowymi
Jedzenie na wynos nadal powoduje duże ilości odpadów opakowaniowych – mimo że od 1 stycznia konsumenci w Niemczech mają prawo do otrzymywania jedzenia lub napojów na wynos w opakowaniach wielokrotnego użytku. Organizacja ekologiczna Greenpeace chce teraz zwiększyć nacisk na zarządców restauracji i kawiarni. Dziś rusza zapowiadany w lutym nowy portal sprawozdawczy. Umożliwi on zgłaszanie naruszeń bezpośrednio do odpowiednich organów państwowych, czyli zazwyczaj do ministerstw środowiska w poszczególnych krajach związkowych.
Kary w wysokości do 10 000 euro
W portalu konsumenci mogą wprowadzać dane lokali, które z punktu widzenia zgłaszających nie przestrzegają przepisów i wskazywać naruszenia. Na podstawie wpisanego kodu pocztowego zawiadomienie jest wysyłane pocztą elektroniczną do odpowiedniego organu państwowego. W idealnej sytuacji władze lokalne powinny sprawdzić, czy naruszenia nadal mają miejsce, a następnie poprosić dany lokal o ich zaprzestanie, powiedział Greenpeace.
Jeśli naruszenia będą kontynuowane, to po ewentualnych kolejnych ostrzeżeniach, władze mogą nałożyć kary pieniężne. Zgodnie z prawem, grzywny te mogą wynosić do 10 tys. euro. Ekspert Greenpeace ds. gospodarki cyrkularnej, Viola Wohlgemuth, skrytykowała, że prawie trzy miesiące po wejściu w życie ustawy w niektórych przypadkach nie sprecyzowano nawet odpowiedzialności za jej wdrożenie. Na podstawie zakupów testowych w sektorze gastronomicznym organizacja skrytykowała na początku roku, że wiele przedsiębiorstw nie przestrzega przepisów.
Wyjątki dla barów z przekąskami i kiosków
Obowiązek oferowania pojemników wielokrotnego użytku obowiązuje od 1 stycznia. Dzięki temu prawnemu wymogowi restauracje i kawiarnie, które sprzedają jedzenie i napoje na wynos, są zobowiązane do oferowania opakowań wielokrotnego użytku. Celem jest ograniczenie ilości jednorazowych opakowań plastikowych. Federalne Ministerstwo Środowiska szacuje, że każdego dnia w sektorze „to-go”, czyli na wynos, powstaje 770 ton odpadów.
Mniejsze przedsiębiorstwa, takie jak bary i kioski, które zatrudniają nie więcej niż pięć osób i mają powierzchnię sklepową nie większą niż 80 metrów kwadratowych, są zwolnione z obowiązku oferowania opakowań wielokrotnego użytku. Przedsiębiorstwa te muszą jednak umożliwić swoim klientom napełnianie własnych pojemników wielokrotnego użytku.
Źródło: Die Tagesschau
UNIA JUŻ CAIEM ODLECIAŁA – Chce uratować Świat a mniejsza od Brazylii – Reszta Świata co robi – Kopcą, smrodzą, zatruwają środowisko – Nikogo to nie obchodzi – To jak w pomieszczenie 99 Pali a jeden nie – Na przystanku nie pal, zatruwasz a że w tym samym czasie przejedzie setka samochodów – Sam czysty tlen – Czy samoloty też będą elektryczne
To niemiaszki mają pole do popisu… ja nie donosze ale uprzejmie informuję