Informacje o upadłościach konsumenckich można teraz znaleźć w Schufie tylko przez sześć miesięcy. Firma skróciła ten okres, chociaż Federalny Trybunał Sprawiedliwości odłożył swoją decyzję w czasie.
Schufa skraca okres przechowywania informacji dotyczących upadłości konsumenckich
W związku z trwającym postępowaniem sądowym Schufa skraca ze skutkiem natychmiastowym okres przechowywania wpisów dotyczących zakończonych upadłości konsumenckich z trzech lat do sześciu miesięcy. Ma to na celu stworzenie jasności i bezpieczeństwa dla konsumentów – powiedziała we wtorek w Karlsruhe rzeczniczka firmy. Wcześniej Federalny Sąd Najwyższy (BGH) poinformował, że zawiesza na razie postępowanie w tej sprawie, by poczekać na decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w dwóch podobnych sprawach.
Nowe prawo ochrony danych w UE
Dzięki upadłości konsumenckiej osoby prywatne mogą uwolnić się od długów, nawet jeśli nie są w stanie spłacić wszystkiego. Efektem końcowym jest tzw. uwolnienie od pozostałego długu. Informacja o tym jest publikowana na oficjalnym portalu internetowym przez sześć miesięcy. Schufa i inne agencje kredytowe zbierają te zawiadomienia i przechowują je przez trzy lata. Kiedyś było to dopuszczalne, ale od maja 2018 roku w całej UE obowiązuje nowe prawo ochrony danych.
W połowie marca odpowiedzialny rzecznik generalny ETS był bardzo krytyczny wobec długiego okresu przechowywania tego typu danych. Dla osób, których to dotyczy, miałoby to znaczne negatywne konsekwencje.
Więcej o Schufa w Niemczech przeczytacie tutaj: Schufa.
źródło: n-tv.de