Niemcy: za kilka tygodni ma odbyć się szczyt w sprawie uchodźców

    Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) chce pod koniec lutego lub na początku marca zorganizować kolejny szczyt w sprawie uchodźców. Wynika to z faktu, że coraz więcej gmin skarży się obecnie na duże problemy z zapewnieniem zakwaterowania i integracji osób poszukujących ochrony w Niemczech. Spotkanie z przedstawicielami gmin i Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych ma odbyć się w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni – powiedział w Berlinie rzecznik jej resortu Maximilian Kall. Opinie na temat tego, czy okaże się to wystarczające, są podzielone.

    Zapowiedź tego spotkania „z pewnością nie jest zła, ale to nie wystarczy” – powiedział przewodniczący Partii Zielonych Omid Nouripour po posiedzeniu zarządu federalnego jego partii w Berlinie. W jego opinii federalna minister spraw wewnętrznych musi zadbać o lepsze rozmieszczenie osób poszukujących ochrony na terenie Niemiec oraz o szerszą ofertę kursów języka niemieckiego. Kolejnym problemem jest brak pomieszczeń mieszkalnych.

    Gminy domagają się wsparcia ze strony kanclerza federalnego

    Niemiecki Związek Powiatów (Deutscher Landkreistag) chce, by to kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) zajął się ograniczeniem nielegalnej migracji i problemami związanymi z zapewnieniem opieki nad uchodźcami. Przewodniczący związku Reinhard Sager ostrzega: „Brakuje mieszkań, miejsc w placówkach dziennej opieki nad dziećmi, nauczycieli do pracy w szkołach i prowadzenia kursów językowych. Także z tego powodu narastają napięcia społeczne.” W tej sytuacji powiaty potrzebują politycznego wsparcia ze strony Urzędu Kanclerza Federalnego.

    Ostatni szczyt w sprawie uchodźców zorganizowany przez federalną minister spraw wewnętrznych miał miejsce w październiku ubiegłego roku. Faeser zaoferowała wówczas kolejne nieruchomości należące do władz federalnych na potrzeby zakwaterowania uchodźców. Jej rzecznik powiedział, że rząd federalny zapewnił zakwaterowanie dla łącznie 67.877 osób, wykorzystano około 64 procent z nich.

    CDU/CSU chce „większego szczytu w sprawie uchodźców w Urzędzie Kanclerskim”

    Wiceprzewodnicząca grupy parlamentarnej CDU/CSU Andrea Lindholz (CSU) wezwała w programie ZDF-Morgenmagazin do zorganizowania „większego szczytu w sprawie uchodźców w Urzędzie Kanclerskim”. Powiedziała, że wiele gmin nie ma już możliwości przyjmowania kolejnych uchodźców. Polityk CSU zaapelowała o likwidację zachęt, które spowodowały dodatkowy napływ uchodźców. Rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podkreślił, że Faeser jest w stałym kontakcie z kanclerzem w sprawie zapewnienia opieki nad uchodźcami.

    Posłanka Klara Bünger (Lewica) powiedziała, że ważne jest, aby gminy otrzymały wsparcie, niezależnie od tego, czy spotkanie odbędzie się w Urzędzie Kanclerskim czy też u Faeser. Bünger domaga się też zmian w systemie rozmieszczania osób ubiegających się o azyl.

    Ponad milion uchodźców wojennych z Ukrainy

    W ubiegłym roku z pierwszym wnioskiem o azyl w Niemczech wystąpiło prawie 218 tys. osób – najwięcej od 2016 roku. Większość z nich pochodziła z Syrii, Afganistanu, Turcji, Iraku i Gruzji. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę prawie rok temu Niemcy przyjęły też ponad milion uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy nie muszą ubiegać się o azyl.

    Decyzja o pomocy finansowej rządu federalnego dla landów zapadła na konferencji premierów poszczególnych krajów związkowych na początku listopada. Wówczas rząd federalny zapewnił dodatkowe 1,5 mld euro na 2022 rok na opiekę nad uchodźcami m.in. z Ukrainy. Wcześniej zadeklarowano dwa miliardy euro na przyjęcie uchodźców wojennych z tego kraju. Jeśli chodzi o rok 2023, uzgodniono, że rząd federalny zapłaci 1,5 mld euro na rzecz uchodźców z Ukrainy. Dla osób poszukujących ochrony w Niemczech, pochodzących z innych krajów, zapowiedziano 1,25 mld euro.

    Gminy oczekują większego zaangażowania ze strony rządu federalnego w ograniczanie zjawiska nielegalnej migracji

    Tymczasem przewodniczący Niemieckiego Związku Powiatów Reinhard Sager zaapelował o „skuteczne i bezpośrednie wsparcie dla gmin ze strony rządu federalnego”. Pełnomocniczka rządu federalnego ds. integracji Reem Alabali-Radovan (SPD) uważa, że odpowiedzialność za to ponoszą przede wszystkim rządy poszczególnych landów. Oczekuję, że kraje związkowe w całości przekażą gminom ogromne wsparcie ze strony rządu federalnego – stwierdziła.

    Na pewno kwestie finansowe są bardzo ważne dla miast i gmin. Oczekują one jednak także większego zaangażowania ze strony rządu federalnego w ograniczanie zjawiska nielegalnej migracji. Domagają się też większego wsparcia w zakresie deportacji cudzoziemców, którzy są zobowiązani do opuszczenia kraju.

    Źródło: Die Zeit

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    Jestem CZARNOWIDZEM i czarno to widzę – RUSKIE DOKONAJĄ OFENSYWY – Odwrotu nie będzie czyli MILIONAMI Ukraińców do Niemiec – Będą szli aż Ruski zatrzyma się na Polskiej Granicy

    UsunKontoTrollu

    A ten debil dalej swoje xD

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x