Ponad milion pracowników w Niemczech ma 67 lat lub więcej

    Politycy apelują w Niemczech do osób starszych o to, aby dłużej pozostawały czynne zawodowo. Ale tak najwyraźniej dzieje się już od dawna. Liczba osób zatrudnionych po przekroczeniu wieku emerytalnego jest wyższa niż kiedykolwiek. Przykładowo setki kierowców w Niemczech mają nawet ponad 80 lat.

    Coraz więcej seniorów w Niemczech pracuje zawodowo

    Mają 67, 70, niektórzy 75, a nawet 85 lat: liczba pracujących osób w zaawansowanym wieku emerytalnym w Niemczech ponownie wzrosła, wynosi obecnie znacznie ponad milion. Tak wynika z odpowiedzi rządu federalnego na zapytanie Lewicy, jak poinformowała sieć redakcyjna RND. Okazuje się, że 1.066.895 pracowników w Niemczech miało w tym roku 67 lat lub więcej. Było to o 15 tys. osób więcej niż w ubiegłym roku i o 200 tys. więcej niż w 2015 r. Z odpowiedzi rządu federalnego wynika również, że obecnie ponad 400 tys. pracowników ma już ponad 70 lat, a około 138 tys. nawet ponad 75 lat.

    Kierowcy w wieku 80+

    Pracownicy w wieku 67 lat i więcej pracują w biurach, jako kierowcy, zajmują się sprzątaniem, magazynowaniem, pracują w usługach pocztowych, dostawczych lub budowlanych. Wśród ponad 13 tys. pracowników, którzy mają 85 lat i więcej, jest jeszcze 446, którzy pracują jako kierowcy w transporcie drogowym – tak wynika z danych. Około 1.100 osób zawodowo zajmuje się sprzątaniem. Do pięciu głównych zawodów w zaawansowanym wieku zalicza się również prace sekretarskie, pocztę i magazynowanie towarów oraz usługi budowlane.

    „Ubóstwo na starość i niskie emerytury skłaniają ludzi do powrotu do pracy” – powiedział w rozmowie z RND Dietmar Bartsch, przewodniczący lewicowej grupy parlamentarnej w Bundestagu. „Dla wielu nie jest to decyzja dobrowolna, ale konieczna, bo emerytura im po prostu nie starcza”.

    Jak wynika z dalszych danych, spośród ponad miliona pracujących seniorów, ponad 230 tys. podlega składkom na ubezpieczenie społeczne, a około 835 tys. jest zatrudnionych w  niewielkim wymiarze godzin. Do tego dochodzi jeszcze około 21.000 zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy w ramach tzw. „Nebenjob”.

    Brakuje atrakcyjnych miejsc pracy dla seniorów

    „Potrzebujemy atrakcyjnych miejsc pracy dla osób po 60. roku życia” – powiedział Bartsch, ale musi też istnieć coś w rodzaju „parasola ochronnego” przed ubóstwem w starszym wieku. Wobec rekordowej inflacji coraz pilniejsza staje się poważna reforma emerytalna – powiedział polityk Lewicy. W tym kontekście zaapelował również o podniesienie poziomu emerytury do 53% oraz o minimalną emeryturę w wysokości 1.200 euro.

    Źródło: Die Welt

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    A ile milionów zdrowych osób w wieku produkcyjnym siedzi na zasiłkach?

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x