Rynek mieszkaniowy w Niemczech – oto, w którym kraju związkowym najbardziej wzrosły czynsze

    Oferta mieszkań na wynajem w Niemczech jest aktualnie niezbyt atrakcyjna, ceny energii wysokie, a to powoduje wzrost czynszów. Ale sytuacja nie wszędzie w Niemczech jest taka sama.

    Dynamika coraz większa

    Wzrost czynszów mieszkaniowych w Niemczech ponownie przyspieszył po fazie stosunkowo umiarkowanych wzrostów. W trzecim kwartale, według danych Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW), czynsze wywoławcze wzrosły średnio o 5,8% w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku. Było to więcej niż średnia dla trzeciego kwartału ostatnich trzech lat (plus o 4,5%). We wszystkich krajach związkowych wzrost ten kształtował się powyżej średniookresowego trendu.

    „To pokazuje, że dynamika jest coraz większa” – powiedział ekspert IW ds. nieruchomości, Michael Voigtländer. Ludzie coraz częściej szukali mieszkań na wynajem, a niektórzy wynajmujący najwyraźniej żądali wyższych opłat z powodu wysokiej inflacji. Ponadto w regionach wiejskich, które nadal oferują stosunkowo tanie mieszkania, występują efekty tzw. „nadrabiania zaległości”.

    Liderem jest Meklemburgia-Pomorze Przednie

    Wśród krajów związkowych stawki wywoławcze wzrosły najmniej w Badenii-Wirtembergii, Saksonii i Hesji – o nieco ponad 4% w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku. Najsilniej wzrosły w Kraju Saary (plus 7,9%), Brandenburgii (plus 9,1%) i Meklemburgii-Pomorzu Przednim (plus 10,3%). Roczne porównanie czynszów wywoławczych zostało oparte na prawie 1,5 mln ogłoszeń na głównych portalach nieruchomościowych. Czynsze wywoławcze nie oznaczają, że umowa została zawarta, ale pokazują kierunek rozwoju rynku. Czynsze również rzadko można negocjować.

    W największych niemieckich miastach stosunkowo umiarkowany wzrost czynszów wywoławczych odnotowano we Frankfurcie (o 1,4% w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku), Stuttgarcie (o 2,4%) i Monachium (o 3,5%). Natomiast szczególnie wzrosły stawki wywoławcze w Düsseldorfie (wzrost o 5,9 %), Lipsku (wzrost o 7,8 %) i Berlinie (wzrost o 8,3 %). „W bardzo drogich miastach podwyżki są niższe – prawdopodobnie z powodu braku wypłacalności” – powiedział Voigtländer. W metropoliach czynsze osiągnęły już bardzo wysoki poziom po latach boomu na rynku nieruchomości.

    Mniejszy popyt na nieruchomości z powodu wysokich stóp procentowych

    Wzrost oprocentowania kredytów, wysokie ceny budowy i rekordowa inflacja sprawiają, że posiadanie własnych czterech kątów staje się coraz trudniejsze. Oprocentowanie dziesięcioletnich kredytów na nieruchomości wzrosło od początku roku ponad trzykrotnie. Wiele osób przechodzi więc na rynek wynajmu. Przesuwający się popyt zwiększy tam z kolei presję na wzrost czynszów – tak wynika z najnowszego badania banku Helaba.

    DZ Bank i Stowarzyszenie Niemieckich Banków Hipotecznych (vdp) zaobserwowały też ostatnio, że czynsze w przypadku nowych umów najmu znów silniej wzrosły – w ciągu roku o około 5%. Powodem „zauważalnie rosnących czynszów” jest nie tylko zmiana popytu, ale także imigracja i napływ wielu uchodźców z Ukrainy – podaje DZ Bank. Wysoki popyt na niedrogie mieszkania spotyka się z malejącymi wskaźnikami pustostanów w miastach.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x