Od przyszłego roku pracownicy w Niemczech nie będą już musieli dostarczać pracodawcy zaświadczenia o niezdolności do pracy – będzie się to odbywało drogą elektroniczną. Sami powinni jednak przechowywać wydruk zaświadczenia w swojej dokumentacji.
Dotąd pracownicy w Niemczech musieli dostarczyć pracodawcy papierowe zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy
Od stycznia 2023 roku pracodawcy w Niemczech będą otrzymywać z kas chorych dane o niezdolności do pracy swoich pracowników wyłącznie drogą elektroniczną. Czy to oznacza, że procedura powiadamiania o chorobie zmieni się również dla pracowników?
Dotychczas pracownicy byli zobowiązani do przedłożenia pracodawcy papierowego zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy (tzw. AU-Bescheinigung) najpóźniej w czwartym dniu choroby.
Na razie zmiany dotyczą tylko osób ubezpieczonych w Niemczech w ramach ustawowego systemu ubezpieczenia zdrowotnego
„Z dniem 1 stycznia 2023 roku nie będzie już obowiązku przedstawiania zaświadczenia o niezdolności do pracy w formie papierowej” – mówi Alexander Bredereck, prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Dotyczy to osób ubezpieczonych w Niemczech w ramach ustawowego systemu ubezpieczenia zdrowotnego, nie tych ubezpieczonych prywatnie.
W ramach nowej procedury gabinety przekażą zaświadczenie drogą elektroniczną do kasy chorych już w tym samym dniu, w którym odbyła się wizyta lekarska. W przyszłości dane te będą udostępniane w formie elektronicznej również pracodawcy.
Pracownik w dalszym ciągu zobowiązany będzie do bezzwłocznego powiadomienia pracodawcy o chorobie
Co się nie zmieni? Otóż osoby ubezpieczone w Niemczech w ramach ustawowego systemu ubezpieczenia zdrowotnego będą musiały nadal w odpowiednim czasie udać się do lekarza, by możliwe było wystawienie zaświadczenia o niezdolności do pracy – tłumaczy Bredereck.
Gdy będzie już wiadomo, że pracownik nie będzie mógł pojawić się w pracy z powodu choroby, ma on obowiązek niezwłocznie poinformować o tym pracodawcę. Także w tej kwestii nic się w przyszłym roku nie zmieni.
Pracownicy muszą również powiadomić pracodawcę o przewidywanym czasie trwania niezdolności do pracy – dodaje specjalista w zakresie prawa pracy.
Jak zawsze: jest kilka wyjątków
Warto wiedzieć, że nowe procedury nie dotyczą jeszcze prywatnych gabinetów, lekarzy za granicą, placówek rehabilitacyjnych, a także fizjoterapeutów i psychoterapeutów.
Pracownicy nadal będą otrzymywać wersję papierową i lepiej by na wszelki wypadek zachowali ją w swojej dokumentacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub sporu z pracodawcą będą mogli dzięki temu zaświadczeniu zabezpieczyć swoje uprawnienia do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i uniknąć upomnienia lub nawet zwolnienia z pracy.
Źródło: www.bz-berlin.de