Z dniem 1 lipca 2022 r. w Niemczech weszły w życie przepisy, na mocy których firmy są zobowiązane do umieszczenia na swojej stronie www przycisku umożliwiającego łatwe wypowiedzenie umów zawartych przez internet. Ma on być dobrze widoczny i dostępny za pomocą jednego kliknięcia. To efekt nowelizacji ustawy, która ma chronić obywateli przed nieuczciwymi warunkami w umowach konsumenckich.
Konsumenci powinni być w stanie szybko rozwiązać umowę zawartą przez internet, bez długotrwałych poszukiwań i konieczności wysyłania dodatkowych pism
Ale centra konsumenckie krytycznie oceniają wprowadzenie w życie przepisu, który obowiązuje w Niemczech od kilku miesięcy. Wzięły one pod lupę 840 stron internetowych. Okazało się, że tylko 273 z nich spełniało nowe wymogi. 152 firmy otrzymały upomnienia, część z nich z powodu kilku stron internetowych budzących zastrzeżenia.
Od lipca w przypadku umów mających na celu ustanowienie stosunku zobowiązaniowego o charakterze ciągłym (takich jak np. umowy na usługi telefonii komórkowej, umowy z przedsiębiorcą prowadzącym siłownię), które mogą być zawierane online, należy umieścić na właściwej stronie internetowej specjalny przycisk. Dzięki niemu konsumenci powinni być w stanie szybko rozwiązać umowę, bez długotrwałych poszukiwań i konieczności wysyłania dodatkowych pism w tej sprawie.
Przycisk umożliwiający odstąpienie od umowy: często trudno go znaleźć albo w ogóle nie jest dostępny
W ramach przeglądu, który trwał od 18 lipca do 14 października, centra konsumenckie i inne organizacje działające na rzecz ochrony konsumentów zweryfikowały znane strony internetowe z różnych branż. W 349 przypadkach przycisk w ogóle nie istniał, w 65 przypadkach był ukryty, a w 38 przypadkach nie był prawidłowo opisany. Ponadto osoby przeprowadzające kontrolę stwierdziły kolejne 339 naruszeń obowiązujących przepisów. Tylko na 273 stronach przycisk umożliwiający wypowiedzenie umowy zawartej przez internet nie budził żadnych zastrzeżeń.
Działania na rzecz ochrony konsumentów będą kontynuowane
Pierwsze efekty są już widoczne. Według centrum konsumenckiego w Bawarii, do dnia 2 listopada 86 z upomnianych firm złożyło oświadczenie o zaprzestaniu naruszeń. W niektórych przypadkach potrzebne są rozstrzygnięcia sądowe. Ponadto stwierdzono, że niektóre firmy, które nie otrzymały upomnienia, wprowadziły już poprawki na swoich stronach internetowych. Kontrola ma być kontynuowana. Konsumenci, którzy sami stwierdzą uchybienia, mogą je zgłaszać online do centrów konsumenckich.
Źródło: www.tagesschau.de