Czy w Twoim kraju związkowym maski znów będą wkrótce obowiązkowe?

    Rząd federalny Niemiec dyskutuje aktualnie o zaostrzeniu przepisów koronawirusowych. Głównym problemem jest rozszerzenie obowiązku noszenia maski! W wielu krajach związkowych maski mogą stać się ponownie obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych, na przykład w restauracjach, w sektorze kultury lub w supermarketach.

    Redakcja BILDa zapytał wszystkie rządy krajów związkowych, jakie przepisy aktualnie obowiązują i czy są plany ich zaostrzenia. My jak zwykle przygotowaliśmy dla Was streszczenie tych informacji. Miłej lektury!

    Badenia-Wirtembergia

    W południowo-zachodniej części republiki maski są obowiązkowe w środkach transportu publicznego. Pracownicy gabinetów lekarskich, stomatologicznych itp. również muszą nosić maski. Maski należy nosić także w domach dla uchodźców i schroniskach dla bezdomnych.

    Ministerstwo Zdrowia jest „przygotowane do wprowadzenia obowiązku noszenia masek w publicznych pomieszczeniach zamkniętych”, czyli np. w placówkach handlowych czy kulturalnych. W odpowiedzi na zapytanie redakcji BILDa, odpowiedziano: „Sytuacja jest jeszcze do opanowania i nie wymaga natychmiastowych, dodatkowych środków prawnych. Niemniej jednak sytuacja może się szybko zmienić”.

    Bawaria

    W Bawarii maski są obowiązkowe w środkach transportu publicznego. Ponadto pracownicy gabinetów lekarskich, przychodni dziennych itp. muszą nosić maski. Maski należy nosić także w domach dla uchodźców i schroniskach dla bezdomnych.

    Minister zdrowia Bawarii Klaus Holetschek (57, CSU) wyjaśnił w rozmowie z BILDem, że jest krytycznie nastawiony do zaostrzenia wymogu stosowania masek. W tej chwili nie widzi on „żadnego powodu do tego”. Bawaria rozszerzy te środki tylko wtedy, „gdyby będą one naprawdę konieczne i sensowne według opinii ekspertów”. Obecnie Bawaria stawia na odpowiedzialność osobistą obywateli.

    Berlin

    Niemiecki urząd zdrowia w stolicy powiedział BILDowi: „Obecnie maski są obowiązkowe w transporcie publicznym oraz w domach opieki, szpitalach i gabinetach lekarskich, między innymi w Berlinie, zgodnie z federalną ustawą o ochronie przed zakażeniami”.

    Od wtorku Senat będzie dyskutował o tym, „czy i kiedy obowiązek noszenia maski powinien obowiązywać także w innych dziedzinach, np. w handlu detalicznym”. Obserwujemy coraz bardziej dynamiczną sytuację infekcyjną w Berlinie”.

    Oznacza to, że prawdopodobnie zbliża się zaostrzenie obowiązku noszenia maski w Berlinie.

    Brandenburgia

    W Brandenburgii obowiązują podobne zasady obowiązkowej maski jak w Berlinie. Możliwe jest zaostrzenie przepisów.

    W odpowiedzi na zapytanie BILDa czytamy: „Brandenburska minister zdrowia Ursula Nonnemacher opowiada się za umiarkowanym rozszerzeniem wymogu stosowania masek w pomieszczeniach zamkniętych dostępnych dla publiczności, na przykład w sklepach i urzędach. Innymi słowy, obszary, w których ludzie, a zwłaszcza grupy osób szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo, muszą przebywać w celu zaspokojenia codziennych potrzeb lub załatwienia spraw zawodowych i prywatnych”.

    Brema

    W mieście-kraju związkowym Brema maski muszą być noszone w środkach transportu publicznego, szpitalach i podobnych obiektach oraz w miejscach zakwaterowania uchodźców.

    Przedłużenie terminu obowiązku noszenia maski jest prawdopodobne! W odpowiedzi na pytanie BILDa, senat zdrowia odpowiedział: „Tak, uważamy, że przedłużenie wymogu noszenia maski jest możliwe”. Senator zdrowia uzasadnia to rosnącą liczbą pacjentów z koronawirusem w przychodniach.

    Hamburg

    W Hamburgu maski są obowiązkowe w komunikacji miejskiej, także dla osób odwiedzających szpitale i placówki opiekuńcze. Personel musi nosić maski FFP2.

    Rząd landu nie odpowiedział na pytanie BILDa, czy w hanzeatyckim mieście obowiązek noszenia masek zostanie zaostrzony.

    Hesja

    Tutaj maski są obowiązkowe w komunikacji miejskiej. Wystarczy jednak maska medyczna, maska FFP2 nie musi być noszona. Sytuacja w szpitalach jest „napięta”, a rząd jest w kontakcie z lekarzami i dyrektorami szpitali.

    Przedłużenie obowiązku maski jest możliwe, jak podaje BILD. Na przykład do wszystkich wewnętrznych przestrzeni publicznych, np. w instytucjach kultury czy supermarketach.

    Meklemburgia-Pomorze Przednie

    W Meklemburgii-Pomorzu Przednim maski są obowiązkowe w transporcie publicznym oraz w sektorze zdrowia i opieki.

    Jeśli chodzi o zaostrzenie obowiązku noszenia maski, to wyraźnie zaznaczono: „Tak, jest to możliwe”. Pierwsze kliniki w tym kraju związkowym opisują „obecną sytuację jako niezwykle napiętą”. Do tego dochodzi „sytuacja kryzysowa” z personelem z powodu absencji chorobowych, a epidemia grypy również „pogarsza” napiętą sytuację kadrową.

    Dolna Saksonia

    Tutaj, oprócz transportu lokalnego, maski są obowiązkowe w szpitalach i placówkach opiekuńczych, a personel gabinetów lekarskich również musi nosić maski FFP2.

    Plan etapowy przewiduje wprowadzenie obowiązku używania masek w pomieszczeniach, jeśli sytuacja się pogorszy. Minister zdrowia Daniela Behrens (54, SPD) wyjaśniła na pytanie BILDa: „Jeśli sytuacja w szpitalach dojdzie do takiego stanu, że przekroczone zostaną określone w nim wartości progowe, natychmiast przejdziemy na poziom ostrzegawczy 1. Wtedy przede wszystkim odpowiednim środkiem zaradczym będzie maska w pomieszczeniach publicznych”.

    Nadrenia Północna-Westfalia

    W największym niemieckim landzie maski są obowiązkowe nie tylko w komunikacji miejskiej, ale także w szpitalach i placówkach opiekuńczych, a pracownicy gabinetów lekarskich również muszą nosić maski FFP2.

    NRW nie planuje obecnie zaostrzenia tego wymogu. Ministerstwo Zdrowia powiedziało BILDowi: „Z punktu widzenia ministerstwa obecna sytuacja jest napięta, ale możliwa do opanowania. Na tym tle ministerstwo nie widzi obecnie potrzeby podejmowania dodatkowych działań ochronnych”.

    Zdaniem ministra zdrowia NRW Karla-Josefa Laumanna (65, CDU) „jednolite podejście w skali kraju byłoby mile widziane, aby uniknąć chaosu w przepisach dotyczących obowiązkowych masek w pomieszczeniach”.

    Nadrenia-Palatynat

    W Nadrenii-Palatynacie obowiązują obowiązkowe maski w komunikacji miejskiej. Obecnie minister zdrowia Clemens Hoch (44, SPD) „nadal polega na odpowiedzialności własnej ludzi”. Innymi słowy, nie chce przedłużać wymogu maski.

    Rząd tego kraju związkowego obserwuje wzrost liczby pacjentów z koronawirusem, ale w większości przypadków są to „pacjenci, którzy są leczeni w szpitalach nie z powodu koronawirusa, ale z koronawirusem”. Innymi słowy: dla większości pacjentów koronawirus jest tylko chorobą towarzyszącą.

    Kraj Saary

    W Kraju Saary, według rządu krajowego, oprócz istniejących przepisów federalnych (np. obowiązkowe maski w transporcie dalekobieżnym), „obowiązkowe maski mają być noszone w transporcie publicznym, jak również w pomieszczeniach zamkniętych schronisk dla bezdomnych oraz w obiektach służących do wspólnego zakwaterowania osób ubiegających się o azyl”.

    Rząd tego kraju związkowego jak dotąd nie odniósł się otwarcie do zaostrzenia przepisów dotyczących masek, ale daje do zrozumienia, że sytuacja koronawirusowa go martwi: „Nadal jesteśmy w sytuacji pandemii, co martwi Ministerstwo Zdrowia i rząd kraju związkowego”.

    Saksonia

    W Saksonii obowiązują podobne zasady jak w większości innych krajów związkowych: Maski są obowiązkowe w środkach komunikacji miejskiej, dla pracowników w gabinetach lekarskich, dodatkowo obowiązek noszenia masek w noclegowniach dla bezdomnych i uchodźców.

    Saksonia-Anhalt

    Również w Saksonii-Anhalt maski są obowiązkowe w środkach transportu publicznego, dla pracowników gabinetów lekarskich, a także w miejscach zakwaterowania bezdomnych i uchodźców.

    Nie wyklucza się ewentualnego zaostrzenia wymogu dotyczącego masek. W odpowiedzi na zapytanie BILDa, krajowe ministerstwo zdrowia powiedziało: „W związku z obecną sytuacją pandemiczną, gabinet omówi niezbędne środki w dniu 25 października 2022 r.”. Obecnie wzrasta liczba 7-dniowych zachorowań i hospitalizacji.”

    Schleswig-Holstein

    Tutaj maski są obowiązkowe w transporcie publicznym i w służbie zdrowia. Zaostrzenie przepisów dotyczących masek jest jednoznacznie odrzucane. W odpowiedzi na pytanie BILDa odpowiedzialne państwowe ministerstwo sprawiedliwości stwierdza: „Obecnie nie planuje się rozszerzenia obowiązków maski lub podobnych środków”.

    Uzasadnienie: „Przebieg choroby nadal jest w przeważającej mierze łagodny, wielu infekcjom towarzyszą nieliczne lub żadne objawy”.

    Turyngia

    „Oprócz ogólnokrajowych podstawowych środków ochrony, w Turyngii istnieje wymóg maski w transporcie publicznym i w publicznie dostępnych miejscach schronisk dla bezdomnych” – powiedział rząd landu w odpowiedzi na zapytanie BILD.

    Plan zaostrzenia wymogów dotyczących masek jeszcze nie istnieje. Turyngia nie ustaliła żadnych progów (np. liczby ciężkich przypadków koronawirusa w szpitalach), które pozwoliłyby na rozszerzenie środków.

    Należałoby najpierw wyjaśnić, „które wskaźniki mają być brane pod uwagę w tym zakresie i jakie wartości progowe powinny być wtedy stosowane”. Turyngia chce postawić na „parametry jak najbardziej jednolite w całych Niemczech”. Oznacza to: nie jest planowane jednostronne działanie w tej kwestii.

    źródło: Bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x