1,8 mln ofiar! Cyberprzemoc w Niemczech wpędza dzieci w choroby

    Osoby atakujące innych w internecie zwykle nie ujawniają swojego imienia. To właśnie poczucie anonimowości ułatwia im rzucanie obelg, stosowanie gróźb, ataki nienawiści, obrzucanie innych wyzwiskami, a nawet grożenie im śmiercią. Coraz więcej dzieci i młodzieży w Niemczech pada ofiarą tzw. cyberprzemocy.

    Bóle głowy i żołądka, problemy z koncentracją, stany lękowe, depresja, a nawet myśli samobójcze

    Nowe badanie przeprowadzone przez Techniker Krankenkasse (TK), jedną z największych kas chorych w Niemczech, pokazuje dramatyczny wzrost liczby przypadków nękania innych osób z wykorzystaniem internetu. Na potrzeby badania TK przeprowadziło ankiety, które wypełniło około 4.400 uczniów, rodziców i nauczycieli. „W przeszłości mobbing był ograniczony do pewnych sytuacji, na przykład w szkole lub w klubie piłkarskim” – mówi Uwe Leest ze stowarzyszenia Bündnis gegen Cybermobbing, które zajmuje się edukacją i uwrażliwianiem społeczeństwa na problem nękania w internecie. „Dziś już tak nie jest” – stwierdza.

    Szef TK dr Jens Baas ostrzega: „Fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne konsekwencje celowego obrażania, ośmieszania i wykluczania kogoś przez dłuższy czas są często bardzo poważne. Przybierają one różne formy, od bólów głowy czy żołądka, przez problemy z koncentracją, po stany lękowe, depresję, a nawet myśli samobójcze.”

    Oto wyniki najnowszego badania:

    ► 1,8 mln uczniów w Niemczech przynajmniej raz padło ofiarą cyberprzemocy.

    ► Jedna czwarta osób dotkniętych tym problemem miała myśli samobójcze. Jedna szósta piła alkohol lub brała tabletki, kolejna jedna trzecia ofiar odczuwa to jako ciągłe obciążenie psychiczne.

    ► Najwięcej przypadków cyberprzemocy zaobserwowano w szkołach ponadpodstawowych typu Hauptschule (szkoła główna). 100 proc. ankietowanych znane były przypadki cybermobbingu.

    ► Ofiary cyberprzemocy mówią o przezywaniu i obrażaniu, wykluczaniu, szerzeniu kłamstw i plotek, groźbach i wywieraniu presji, rozpowszechnianiu prywatnych zdjęć.

    ► Przejście na nauczanie zdalne w czasie pandemii najwyraźniej przyczyniło się do nasilenia tego zjawiska.

    ► Ofiarami cyberprzemocy padło również 7 procent niemieckich nauczycieli.

    Ofiary przemocy w sieci mogą skorzystać ze wsparcia psychologicznego np. organizacji „Krisenchat”, która oferuje pomoc 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W Niemczech powstał też program przeciwdziałania cyberprzemocy „Gemeinsam Klasse sein”.

    Źródło: www.bz-berlin.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    JANUSZ - KRYSTYNA

    DZIECI latami jadły MASŁO a teraz od stycznia MARGARYNĘ to i chorują

    UsuńKontoTrollu

    Ale ty jesteś głupi ja pierdole XDD.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x