Kolejny krok w sprawie reparacji wojennych od Niemiec: polski minister spraw zagranicznych podpisał notę dyplomatyczną

    Na krótko przed wizytą niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock (Zieloni) w Warszawie, polski rząd podjął kolejny krok w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która zostanie przekazana Ministerstwu Spraw Zagranicznych w Berlinie.

    W wojnie zginęło od czterech do sześciu milionów Polaków, Warszawa została niemal całkowicie zniszczona

    Zdaniem szefa polskiego MSZ, strony powinny podjąć „niezwłoczne działania zmierzające do trwałego, kompleksowego i ostatecznego, prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945”. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie, niemiecki MSZ nie chce na razie komentować zapowiedzi strony polskiej.

    Napaść Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku zapoczątkowała drugą wojnę światową, w której zginęło co najmniej 55 milionów ludzi. Niektóre szacunki mówią nawet o 80 milionach – niestety brak dokładnych danych. W wojnie zginęło od czterech do sześciu milionów Polaków, co stanowiło nawet jedną piątą populacji. Stolica Polski – Warszawa – została niemal całkowicie zniszczona.

    PiS wycenia straty wojenne na ponad 1,3 bln euro

    W ostatnich latach rząd PiS wielokrotnie podnosił kwestię reparacji. Na początku września sejmowa komisja w Warszawie przedstawiła raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Oszacowano je na ponad 1,3 bln euro. W tym samym czasie prezes PiS Jarosław Kaczyński ponowił żądanie wypłaty odszkodowań.

    Rau nie wymienił konkretnej kwoty. Wyraźnie jednak zaznaczył, że kompleksowe uregulowanie kwestii następstw niemieckiej agresji i okupacji czasów II wojny światowej powinno zawierać wypłacenie przez Niemcy odszkodowania za materialne i niematerialne szkody wyrządzone państwu polskiemu tą agresją i okupacją, zrekompensowanie ofiarom agresji i okupacji oraz członkom ich rodzin wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowe rozwiązanie kwestii zagrabionych polskich dóbr kultury i archiwaliów.

    Baerbock z wizytą w Warszawie

    W poniedziałek do Warszawy udała się Annalena Baerbock, by wziąć udział w uroczystościach z okazji Dnia Jedności Niemiec i wygłosić przemówienie w ambasadzie Niemiec. We wtorek rano Baerbock ma się spotkać z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Rzecznik polskiego MSZ powiedział, że tematem rozmów będą wszystkie ważne kwestie dotyczące stosunków polsko-niemieckich. „A kwestia związana z notą dyplomatyczną jest chyba jedną z tych najważniejszych” – dodał.

    Niemiecki rząd odrzuca żądanie reparacji. Powołuje się przy tym na Traktat dwa plus cztery (niem. Zwei-plus-Vier-Vertrag) z 1990 roku, który otworzył drogę do zjednoczenia Niemiec.

    Źródło: www.rnd.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    CZARNOWIDZ

    TO NIE WIEDZA ale Strach przed Kaczyńskim – OBSESJA PSYCHICZNA – Wszyscy niech najpierw zapoznają się z Dokumentami tamtego Okresu – Teraz to jest – NIEREALNE – Zostały podpisane w 1953 Roku, jako zakończone sprawy w Obecności Aliantów – USA – Rosji i Polski – Czyli tamten okres został zamknięty o wszelkich roszczeniach i odszkodowań – Musieliby by unieważnić tamten TRAKTAT – ALE KTO TO ZROBI – Unieważnić Granice – Czyli tereny musiałyby być zwrócone Niemcom lub odszkodowanie za te tereny dla Niemiec – Polsce oddane tereny na Wschodzie – Niemcy tak samo mogą powiedzieć, że nas tamten Traktat nie obchodzi… Czytaj więcej »

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x