Z powodu pandemii koronawirusa wielu pracowników w Niemczech zaczęło wykonywać swoje obowiązki zawodowe w biurze domowym. Praca w trybie home office ma wiele zalet – dzięki niej można np. uniknąć stania w korkach w drodze do biura i lepiej zarządzać swoim czasem. A jakie prawa ma w tej sytuacji Wasz przełożony? Na przykład czy na podstawie obowiązujących w Niemczech przepisów może on złożyć Wam wizytę w biurze domowym?
Home office: czy pracodawca może sprawdzić warunki pracy zdalnej?
Wyobraźcie sobie, że pracujecie z domu i niespodziewanie ktoś Was odwiedza. Okazuje się, że to Wasz szef chce obejrzeć Wasze miejsce pracy. Czy ma do tego prawo? Otóż na gruncie niemieckiego prawa jest to nie tylko dozwolone, ale wręcz wymagane w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy. Według portalu internetowego Karrierebibel te czynniki odgrywają szczególnie ważną rolę:
- oświetlenie w miejscu pracy: złe warunki oświetleniowe mogą być niebezpieczne dla zdrowia
- siedzenie: złe warunki mogą być przyczyną m.in. bólów kręgosłupa
- brak odpowiedniego stanowiska pracy
- zbyt mały monitor
Przełożony może również sprawdzić, czy dane firmowe są odpowiednio chronione w biurze domowym. Pracownicy są bowiem zobowiązani do przestrzegania zasad ochrony danych również w biurze domowym.
Wizyta szefa w biurze domowym: oto warunki, które muszą być spełnione
W Niemczech nienaruszalność mieszkania jest prawem zapisanym w ustawie zasadniczej w artykule 13. Wasz szef może Was odwiedzić tylko po spełnieniu określonych warunków. Nikt nie może tak po prostu wejść do Waszego domu. Jednak przełożony może złożyć Wam wizytę pod dwoma warunkami:
- Wizyta w ramach oceny ryzyka: Wasz szef chce się upewnić, że przestrzegane są zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Może to być konieczne, aby pracodawca wywiązał się ze swoich obowiązków w tym zakresie.
- Zgoda: przełożony zapytał Was o to, czy może złożyć Wam wizytę i wyraziliście na to zgodę.
Co się stanie, jeśli nie zgodzicie się na wizytę szefa w biurze domowym?
Jeżeli sprzeciwicie się odwiedzinom szefa w biurze domowym, musicie liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami. Możecie otrzymać zakaz pracy w biurze domowym ze względu na brak możliwości sprawdzenia bezpieczeństwa pracy.
Wizyta w biurze domowym: warto dokonać jasnych ustaleń na piśmie
Zadbajcie o ustalenia w formie pisemnej dotyczące pracy w trybie home office. Dzięki temu w każdej sytuacji będziecie mogli się na nie powołać. Powinny one określać m.in. ogólne warunki wizyt w biurze domowym, np. to, z jakim wyprzedzeniem należy zapowiedzieć wizytę oraz w jakich okolicznościach możecie się na nią nie zgodzić.
Alternatywy dla wizyty w biurze domowym
Jeżeli nie chcecie, aby Wasz szef przychodził do Waszego domu, istnieją alternatywne sposoby, aby tego uniknąć. Na przykład można zrobić zdjęcia, aby udowodnić, że spełnione są wymogi bezpieczeństwa w pracy. Może się też przydać kwestionariusz, w którym podacie informacje na temat swojego stanowiska pracy w domu.