Tysiące ludzi z Ukrainy pracuje aktualnie w niemieckich szkołach. Zapotrzebowanie jest jednak nadal duże – kraje związkowe rekrutują nowych pracowników, zachęcając ich między innymi „ponadprzeciętnymi” dochodami.
Przoduje NRW i Bawaria
Około 2 700 nauczycieli i asystentów nauczycieli z Ukrainy jest obecnie zatrudnionych w szkołach w Niemczech. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez niemiecką agencję prasową dpa w ministerstwach kultury i edukacji krajów związkowych. Szczególnie dużo ukraińskich pracowników jest w Bawarii. Ministerstwo Kultury w Monachium zakłada, że w szkołach zatrudnionych jest ponad 700 specjalistów i asystentów. W Bawarii uczy się około 30 000 uczniów z Ukrainy, w Nadrenii Północnej-Westfalii – 35 000. Łącznie w Niemczech jest teraz około 180 000 ukraińskich uczniów.
Przy „normalnym stosunku liczby uczniów do nauczycieli” wynoszącym 1 do 15, potrzeba 12 000 dodatkowych nauczycieli i asystentów dla tak wielu uczniów, powiedział prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Nauczycieli, Heinz-Peter Meidinger. W sumie w Niemczech jest ponad 800 000 nauczycieli i prawie 11 milionów uczniów.
Oferowany jest „ponadprzeciętny dochód brutto”
Aby przyciągnąć większą liczbę pracowników, kraje związkowe stworzyły strony internetowe, na których Ukraińcy mogą znaleźć informacje i złożyć podanie. Rodzaje zatrudnienia są zróżnicowane i zależą m.in. od umiejętności, uznanych kwalifikacji i znajomości języka niemieckiego. Są zarówno pracownicy tymczasowi, jak i nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin, a wynagrodzenie jest odpowiednio zróżnicowane.
Na przykład Ministerstwo Edukacji Brandenburgii ogłasza na swojej stronie internetowej: „Jeśli pracowałaś/eś jako nauczyciel na Ukrainie i znasz język niemiecki, chcielibyśmy zatrudnić Cię jako nauczyciela w szkołach w Brandenburgii. Oferujemy ponadprzeciętny dochód brutto w wysokości co najmniej 3.427,65 euro przy pełnym zatrudnieniu”.
Każdy, kto może wykazać się innym doświadczeniem zawodowym w kontaktach z dziećmi, może dołączyć jako „pozostała kadra edukacyjna” do wspierania ukraińskich uczniów. Jako proponowane wynagrodzenie brutto przy zatrudnieniu w niepełnym wymiarze godzin na 80% etatu podane jest 2.300 euro.
Ukraińskie systemy edukacyjne jedynie w formie uzupełniającej
Jak wykazały badania, w krajach związkowych nauczyciele i asystenci z Ukrainy są zatrudniani w różnych formach. Chodzi głównie o nauczanie i opiekę nad uczniami-uchodźcami, na przykład w tzw. klasach przygotowawczych. Polega to początkowo na nauce języka niemieckiego i przyzwyczajaniu się do nowego systemu szkolnego.
Nauczyciele ukraińscy pomagają także jako mediatorzy językowi, np. podczas spotkań z rodzicami, są zatrudniani na zajęciach wychowania fizycznego, plastyki i muzyki, gdzie umiejętności językowe są mniej ważne.
Niektóre szkoły oferują również dobrowolne lekcje dodatkowe w języku ukraińskim. Kijów wyraził chęć zapewnienia ciągłości procesów edukacyjnych i zachowania tożsamości narodowej dzieci ukraińskich, podkreślając, że chodzi o czasowy pobyt w Niemczech. Ministrowie kultury krajów związkowych dawali jednak do zrozumienia, że dążą do jak najszybszej integracji, a ukraińskie możliwości edukacyjne mogą być tylko uzupełnieniem.
Źródło: www.spiegel.de