Spółka ExtraEnergie nie może podnieść cen prądu i gazu, jeśli klienci, których to dotyczy, zawarli wcześniej z firmą umowę z gwarancją ceny. Taką decyzję podjął 26 sierpnia sąd krajowy w Düsseldorfie, o czym donosi „Der Spiegel”.
Zmiany w taryfach miały zacząć obowiązywać od 1 września
Wielu konsumentów kupujących prąd lub gaz od takich firm jak ExtraEnergie, HitEnergie, ExtraGrün, czy EnergieVersorgung Deutschland (EVD), otrzymało pod koniec lipca list od swojego dostawcy. Informowano w nim o – niekiedy bardzo dużych – podwyżkach taryf za energię elektryczną lub gaz, które miały wejść w życie z dniem 1 września – mimo że wiele osób, których to dotyczyło, zawarło długoterminowe umowy z gwarancją ceny.
Dostawcy uzasadnili podwyżkę wzrostem ponoszonych przez siebie kosztów zakupu i powołali się na § 313 niemieckiego kodeksu cywilnego – zmianę stosunków leżących u podstaw umowy.
Gwarancja ceny obowiązuje
W ubiegłym tygodniu zajmujące się ochroną konsumentów stowarzyszenie Verbraucherzentrale NRW złożyło w sądzie krajowym w Düsseldorfie wniosek o wydanie tymczasowego zarządzenia skierowany przeciwko firmie ExtraEnergie – i sąd przychylił się do niego. Zgodnie z postanowieniem sądu, spółka nie może jednostronnie zmieniać ceny energii elektrycznej i/lub gazu w uzgodnionym okresie obowiązywania gwarancji niezmienności cen, jeżeli zapowiadana zmiana ceny energii elektrycznej i/lub gazu obejmuje koszty zakupu energii.
Tym samym ExtraEnergie musi nadal świadczyć usługi dla klientów po pierwotnie ustalonych cenach. W przypadku naruszenia decyzji wydanej przez sąd spółce grozi kara grzywny w wysokości do 250 tys. euro. ExtraEnergie może się odwołać od decyzji sądu.
Nawet ponad dwukrotnie wyższe ceny
W ostatnim czasie do Verbraucherzentrale NRW codziennie zgłaszali się konsumenci, dla których nowe ceny były niekiedy szokujące. W przypadku niektórych gospodarstw domowych chodziło o kwoty rzędu tysięcy euro.
W mailach do klientów napisano, że wpływ wojny na Ukrainie na rynki gazu i energii elektrycznej, a także „dodatkowa interwencja państwa” to okoliczności „nadzwyczajne i bezprecedensowe”. Stąd konieczność zmiany cen. Jednak póki co, spółkom nie uda się jej dokonać.
Źródło: www.spiegel.de
Haaaa któremuś z polityczkow nie wypalił plan napicia kabzy:) Jeśli zajaby się tematem covid i szczepionek to napewno byłby już pierwszy wpływ na konto