Bilet za 9 euro traci ważność z końcem sierpnia. Zmiany zachodzą również w przypadku zakupów w aptece. Oto jakie zmiany czekają nas w sierpniu w Niemczech!
Nowe prawo w sierpniu: tańsze leki obowiązkowe
Od 16 sierpnia pacjenci w Niemczech, którym przepisano leki biopodobne, będą mogli automatycznie zaopatrzyć się w tańsze, ale równie skuteczne leki w aptece. Reguluje to nowa ustawa o większym bezpieczeństwie dostaw leków. Tak zwane biosimilary, czyli kopiowane preparaty biofarmaceutyków, pojawiają się na rynku zawsze wtedy, gdy wygasają prawa patentowe na leki oryginalne.
Prawo do bardziej przejrzystych warunków pracy
1 sierpnia wchodzi w życie dyrektywa UE w sprawie przejrzystych i rzetelnych warunków pracy. Dyrektywa ta określa, jakie obowiązki informacyjne i dokumentacyjne muszą spełniać pracodawcy. Zgodnie z dyrektywą, nowo zatrudnieni pracownicy muszą otrzymać na piśmie podstawowe warunki swojej umowy do czasu rozpoczęcia pracy. Chodzi m.in. o termin zakończenia stosunku pracy, jeśli ma on zastosowanie, swobodny wybór miejsca pracy przez pracownika, długość okresu próbnego, skład i wysokość wynagrodzenia, w tym wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, ustalony wymiar czasu pracy i ustalone okresy odpoczynku.
9-Euro-Ticket traci ważność pod koniec sierpnia
Po trzech miesiącach, pod koniec sierpnia wygasa 9-Euro-Ticket. Dzięki niemu można podróżować po całych Niemczech środkami transportu publicznego za dziewięć euro miesięcznie. To, czy po sierpniu pojawi się następna oferta w podobnej cenie, jest jeszcze niejasne. Jako alternatywę rozważa się obecnie bilet roczny o wartości 365 euro.
Od sierpnia: wzrost płacy minimalnej w niektórych sektorach
Ustawowa płaca minimalna została podniesiona w Niemczech już w lipcu. W październiku nastąpi druga podwyżka do dwunastu euro. Jednak już od 1 sierpnia w niektórych branżach wzrośnie płaca minimalna. Pracownicy np. w zawodach kamieniarskich i rzeźby kamiennej będą wtedy zarabiać 13,35 euro za godzinę.
Spółki z o.o. i UG mogą być rejestrowane online od sierpnia
Spółki z o.o. i UG można zakładać online również od 1 sierpnia. Ustawa o wdrożeniu dyrektywy o cyfryzacji (DiRUG) stwarza teraz ku temu podstawy. W związku z tym osobiste stawiennictwo nie będzie już konieczne. Wystarczy spotkanie online. Procedura online będzie istniała obok procedury przewidującej obecność w kancelarii notarialnej. Możliwa będzie również forma mieszana.
źródło: www.augsburger-allgemeine.de
A jak ci co mieli bilety miesięczne za 27,50 Euro – Jak na HARTZ IV , zasiłkach, małe dochody, renty – Przecież takiego nie stać aby kupić bilet roczny za 360 – 400 Euro lub małżeństwo, para 2 X taki bilet
a gdzie chcesz jezdzic jak kasy nie masz? jak sie nie ma miedzi to sie w domu siedzi !
Jak się siedzi jak żul na HARTZ IV to można chodzić do parku 🙂
A oni wow tak propagandowo zachwyceni na tym zdjeciu