Christian Lindner wziął ślub kościelny, mimo, iż nie jest już członkiem kościoła – teraz odpowiada na krytykę

    Christian Lindner świętował swój ślub w kościele – chociaż nie jest już jego członkiem. Teraz lider FDP opowiada, dlaczego tak się stało.

    Ślub kościelny, mimo opuszczenia kościoła

    W zeszłym tygodniu odbył się wielki ślub celebrytów. Christian Lindner i Franca Lehfeldt powiedzieli sobie „tak” na wyspie Sylt – w czwartek w urzędzie stanu cywilnego, a dwa dni później w kościele. Wielu nie mogło zrozumieć decyzji pary, by celebrować swoją miłość przed Bogiem – pomimo opuszczenia kościoła.

    W wywiadzie dla chrześcijańskiego magazynu „chrismon” Lindner wyjaśnił: „Jak wiadomo, w zeszłym roku złożyłem przed Bogiem przysięgę służbową. W końcu opuszczenie kościoła nie oznacza porzucenia każdej formy duchowości”. Istnieją również przesłanki, że jego przodkowie byli w XVI wieku protestanckimi teologami i pastorami. „To otworzyło mi oczy na drugą z tych dwóch religii”.

    „Nabożeństwo nie jest usługą”

    „Jest coś więcej, co wykracza poza nas oboje i nasze wspólne życie. Zależało mi na tym, żeby pomyśleć o tym podczas mszy i otrzymać błogosławieństwo” – mówi polityk.

    Krytykowane było również to, że para nowożeńców świętowała swój ślub kosztem płacących członków kościoła. „Byłem zirytowany wskazówkami, aby wystawiono rachunek. Jeśli dwie dusze proszą o błogosławieństwo, nie sądzę, by należało dyskutować o kwestii finansowej. Msza święta nie jest usługą” – odpowiada Lindner. Podkreśla, że gmina „nie poniosła żadnych strat ekonomicznych”.

    Odbyło się kilka rozmów z proboszczem

    W wywiadzie Lindner opowiedział też trochę o przygotowaniach i realizacji ceremonii. Wcześniej odbyło się kilka wstępnych rozmów duszpasterskich z proboszczem parafii. „Kilka miesięcy temu pojechaliśmy na Sylt, aby o wszystkim szczegółowo porozmawiać. Pastor Susanne Zingel zrobiła na nas wielkie wrażenie. Z rozmów dowiedzieliśmy się również więcej o sobie”.

    Wbrew niektórym przypuszczeniom, było to „prawdziwe nabożeństwo ślubne z kazaniem”. Filozof Peter Sloterdijk również odegrał ważną rolę. Lindner „poprosił go o przekazanie kluczowych przemyśleń. Sloterdijk zbogacił nabożeństwo, pastor je ukształtowała”.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x