Niemcy: Pracownicy, którzy doświadczyli długotrwałych skutków zakażenia COVID-19, byli nieobecni w pracy średnio przez 105 dni

    Według oceny Techniker Krankenkasse (TK), jednej z największych kas chorych (firm ubezpieczenia zdrowotnego) w Niemczech, przedłużające się dolegliwości po zakażeniu koronawirusem odpowiadają na razie jedynie za niewielki odsetek nieobecności w pracy. Jednakże pracownicy odczuwający długotrwałe skutki COVID-19 są za to nieobecni przez długi czas. W 2021 roku niespełna jeden procent pracowników, u których w 2020 roku potwierdzono zakażenie koronawirusem na podstawie testu PCR, przebywali na zwolnieniu lekarskim z powodu zdiagnozowania u nich objawów long COVID. Tak wynika z danych przekazanych w środę przez Techniker Krankenkasse. Na zwolnieniu lekarskim przebywali oni średnio 105 dni.

    Pacjenci, którzy z powodu zakażenia koronawirusem byli hospitalizowani przez ponad tydzień, otrzymywali zwolnienia lekarskie na średnio 168 dni

    Okazuje się, że nawet łagodny przebieg COVID-19 może przełożyć się na stosunkowo dużą liczbę dni nieobecności w pracy w kolejnym roku. Jak wynika z analizy kasy chorych, osoby, które łagodnie przeszły COVID-19, po czym doświadczyły długotrwałych skutków zakażenia, przebywały w 2021 r. na zwolnieniach lekarskich średnio 90 dni. Z kolei pacjenci, którzy z powodu zakażenia koronawirusem byli hospitalizowani przez ponad siedem dni, otrzymywali zwolnienia lekarskie na średnio 168 dni.

    Szef TK Jens Baas powiedział, że według analizy liczba osób cierpiących na syndrom long COVID wydaje się stosunkowo niewielka. „Ale to są tylko pacjenci, którym wypisano zwolnienie chorobowe wskazując tę konkretną diagnozę – zakładamy, że te dane są znacząco zaniżone.”

    Zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych, ból w różnych częściach ciała…

    Zasadniczo terminem long COVID określa się dolegliwości, które utrzymują się dłużej niż cztery tygodnie po zakażeniu. Jeśli dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie nadal utrzymują się po upływie 12 tygodni – mówimy o syndromie post COVID. Niektóre ze zdiagnozowanych podstawowych dolegliwości long COVID to silne zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych, ból w różnych częściach ciała.

    Jak podaje Techniker Krankenkasse, analizy dokonano w oparciu o dane 4,3 mln pracujących osób w wieku od 15 do 64 lat, które w latach 2019-2021 były nieprzerwanie ubezpieczone w tej kasie chorych. Nie ma w niej rozróżnienia na long i post Covid – od listopada 2020 roku oba stany charakteryzujące się długotrwałymi następstwami COVID-19 są klasyfikowane jako „Post-COVID-Zustand”.

    Źródło: www.welt.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Klaus slodycz

    To nie po wirusie ale po szczepionkach.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x