Federalny Urząd Statystyczny: miliony osób w Niemczech pracują w godzinach nadliczbowych

    Miliony osób zatrudnionych w Niemczech pracują w nadgodzinach. Według Federalnego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku średnio 4,5 mln osób tygodniowo pracowało dłużej niż wynika to z ich umowy o pracę. Odpowiada to dwunastu procentom z całkowitej liczby 37,8 mln pracowników. Mężczyźni nieco częściej pracowali w nadgodzinach niż kobiety (odpowiednio 14 i 10 procent).

    Nadgodziny głównie w sektorze finansowym i w branży ubezpieczeniowej

    Pracownicy Federalnego Urzędu Statystycznego stwierdzili, że istnieją wyraźne różnice pomiędzy poszczególnymi sektorami gospodarki. Nadgodziny najczęściej dotyczyły sektora usług finansowych i ubezpieczeniowych. Niemal co piąty pracownik zatrudniony w firmach z tych branż świadczył pracę w godzinach nadliczbowych (dokładnie 19 proc.). Także w przedsiębiorstwach z sektora energetycznego aż 18 procent zatrudnionych wykonywało pracę w nadgodzinach.

    Najniższy odsetek (6 proc.) pracowników świadczących pracę w godzinach nadliczbowych odnotowano w branży hotelarsko-gastronomicznej, a na drugim miejscu znalazła się branża artystyczno-rozrywkowa (8 proc.). Zdaniem pracowników Federalnego Urzędu Statystycznego, mogły mieć na to wpływ restrykcje pandemiczne.

    Dla 18 procent pracowników były to płatne nadgodziny

    Dla większości pracowników ilość nadgodzin była ograniczona do kilku godzin w tygodniu. Około jedna trzecia zatrudnionych zadeklarowała, że przepracowała mniej niż pięć godzin nadliczbowych. U 59 procent pracowników liczba nadgodzin nie przekroczyła dziesięciu. Jednakże ponad jedna czwarta (29 proc.) zatrudnionych w Niemczech przepracowała co najmniej 15 godzin nadliczbowych.

    Spośród osób, które w 2021 roku pracowały dłużej niż wynika to z umowy o pracę, niespełna 22 procent nie otrzymało za to dodatkowego wynagrodzenia. W przypadku 18 procent były to płatne nadgodziny. 72 procent pracowników korzystało z konta czasu pracy (niem. Arbeitszeitkonto), które umożliwia zarówno pracodawcom, jak i pracownikom elastyczne kształtowanie czasu pracy.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Klaus slodycz

    No muszą muszą się wykazać…

    BERLINER

    Berlin – TAK JEST – BYŁO WE WSZYSTKICH KRAJACH STAREJ UNII – Pracownicy ze Wschodnich Terenów jak np. Polacy – Pracują za 50 % stawki, lub od obowiązkowej około 9,35 Euro za godzinę – Nadrabiają czyli na czarno, pracując w sumie po 12 – 14 godzin, soboty, niedziele i jak najtaniej, za nic nie płacić np. na budowach żyją w Piwnicy tej budowy, tak latami, jedynie przenoszą się z budowy na budowę lub po 5 – 8 na wynajętym pomieszczeniu – Jakby Polacy mogliby tylko pracować po o godzin, godnie żyć, mieszkać, odżywiać się – 2 – 3 Miesiące i… Czytaj więcej »

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x