Nowy trend: Niemcy coraz częściej przeprowadzają się na wieś

    Według nowego badania, coraz więcej mieszkańców Niemiec wybiera życie na wsi. Po tym, jak w ostatnich dziesięcioleciach regiony wiejskie musiały zmagać się z odpływem ludności do dużych miast, obecnie pojawiają się oznaki odwrócenia trendu. Tak przynajmniej wynika z badania „Landlust neu vermessen” przeprowadzonego przez Berlin-Institut für Bevölkerung und Entwicklung oraz fundację Wüstenrot-Stiftung, którego efekty zaprezentowano we wtorek w Berlinie.

    18-24-latkowie, którzy nadal się uczą, wciąż masowo opuszczają obszary wiejskie w Niemczech

    Jak wynika z badania, na wieś przenoszą się głównie młode rodziny, w których rodzice mają od 30 do 49 lat. We wsiach i małych miastach coraz częściej osiedlają się także osoby podejmujące pracę w wieku 25-29 lat. Z drugiej strony, młodzi ludzie w wieku od 18 do 24 lat, którzy nadal się uczą, wciąż masowo opuszczają obszary wiejskie. Przeprowadzają się oni głównie do dużych miast, takich jak Lipsk, Münster czy Berlin, gdzie dostępne są uniwersytety i inne możliwości kształcenia.

    Z przeprowadzonej analizy wynika, że ten trend jest widoczny od 2017 roku – powiedział Frederick Sixtus z berlińskiego instytutu. Pandemia koronawirusa tylko go wzmocniła.

    Społeczności wiejskie w Niemczech rozrastają się

    Badanie wykazało, że o ile w latach 2008-2010 małe gminy wiejskie odnotowały ubytek ludności (-3,8/tys. mieszkańców), o tyle dziesięć lat później saldo migracji było dodatnie (+4,2/tys. mieszkańców). Jeśli chodzi o małe miasta, w latach 2008-2010 saldo migracji ludności na 1.000 osób wynosiło -2,3, a w ostatnim czasie okazało się dodatnie (+5,0). Z kolei w przypadku dużych miast przyrost ludności na skutek migracji przypadający na 1.000 mieszkańców zmniejszył się z 3,2 dziesięć lat temu do 2,5 ostatnio.

    Rosnące ceny nieruchomości hamują napływ ludności do metropolii

    Wśród przyczyn rosnącego zainteresowania życiem na wsi w Niemczech wymienia się niewystarczającą ofertę mieszkaniową i rosnące ceny nieruchomości, które hamują niegdyś duży napływ ludności do metropolii. Dotyczy to w szczególności wielu młodych rodzin. Także osoby rozpoczynające karierę zawodową często mają trudności ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania w pobliżu miejsca pracy.

    Z drugiej strony wiele zawodów może być wykonywanych w sposób zdalny. Pandemia koronawirusa wręcz zmusiła wiele firm do umożliwienia pracownikom wykonywania obowiązków zawodowych z domu. Także dlatego wiele osób może obecnie wybrać życie na wsi.

    Źródło: www.faz.net

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x