Skandal w Niemczech – mięso oddzielane mechanicznie w produktach Tönnies i Wiesenhof?

    Przedsiębiorstwa takie jak Tönnies są podejrzewane o mieszanie taniego, mechanicznie oddzielonego mięsa do swoich kiełbas – bez odpowiedniego etykietowania. Badania „Spiegel” i NDR wykazały, że duże firmy mięsne w Niemczech mogą oszukiwać swoich klientów. Jak wynika z raportu, producenci mieszają do swoich produktów mięso oddzielone mechanicznie, czyli tzw. MOM. Ale co dokładnie się za tym kryje i przede wszystkim co to oznacza dla konsumenta?

    Badania w laboratorium i supermarkecie

    Według raportu, „Spiegel” i NDR prowadziły badania przez kilka miesięcy. Byli zarówno w kuchniach kiełbasianych (niem. Wurstküchen, czyli restauracje specjalizujące się w kiełbasianej sztuce), laboratoriach jak i supermarketach. Czy ich podejrzenia się potwierdziły? W przemyśle tańsze mięso oddzielane mechanicznie miesza się do wędlin w celu obniżenia kosztów produkcji – konsument natomiast płaci normalną cenę. Jest to nawet dozwolone, ale musi być wyraźnie zaznaczone.

    Co to jest mięso oddzielone mechanicznie (MOM)?

    Mięso oddzielone mechanicznie powstaje poprzez przeciskanie przez sita tusz zwierzęcych lub grubo posiekanych kości z resztkami mięsa. Większość odłamków kości i fragmentów chrząstki utknie w maszynach, a wszystkie miękkie części, takie jak mięśnie, tłuszcz i tkanka łączna, zostają wyciśnięte. To tworzy papkowatą masę.

    W ten sposób można wykorzystać jak najwięcej zwierzęcia, a mięso to jest nieszkodliwe dla zdrowia. Nie jest ono jednak szczególnie apetyczne. Takie działanie jest natomiast bardzo korzystne dla branży. Jednak informacja o użyciu MOM powinna zostać umieszczona na etykiecie – w składnikach, a także obok nazwy produktu. W praktyce prawie nigdy się to nie zdarza.

    Jak udowodnić, że chodzi o MOM?

    Jak wynika z badań, do tej pory trudno było jednoznacznie udowodnić, że w jakichś produktach znajduje się mięso oddzielone mechanicznie. Jedną z metod jest pomiar zawartości wapnia lub znalezienie chociażby najmniejszych fragmentów kości. Jednak zawartość wapnia można zmniejszyć przez rozcieńczenie, a nowoczesne sita usuwają nawet najmniejsze pozostałości kości.

    Były mistrz rzeźniczy, Franz Voll, opracował teraz metodę, dzięki której może wykryć mechanicznie oddzielone mięso w kiełbasie drobiowej. Resztki, które po oderwaniu mięsa z mięśnia nadal są przyczepione do kręgosłupa kurczaka, są przedmiotem szczególnego zainteresowania producenta. Według Volla, jeśli stosuje się separator, wtedy dyski z kręgosłupa powinny znajdować się w oddzielonym mięsie.

    Wspólnie z naukowcami z Uniwesytetu w Bremerhaven, odkrył białko, które można wykorzystać do wykrywania mechanicznie oddzielonego mięsa w kiełbasie drobiowej. „Spiegel” i NDR przetestowały 30 próbek. Wynik był zaskakujący. W dziewięciu próbkach wykryto mechanicznie oddzielone mięso. Wśród marek znalazły się Gutfried, Edeka Bio i Rewe Beste Wahl.

    Co to oznacza dla konsumentów?

    Jeśli podejrzenie się potwierdzi, mamy do czynienia z oszustwem konsumenckim. Tak mówi też Matthias Wolfschmidt z Foodwatch w wywiadzie dla magazynu „Spiegel”. „Towary nie nadają się w takiej sytuacji do sprzedaży. Albo musiałyby zostać usunięte z regałów i prawidłowo oznakowane, albo w ogóle nie powinny być sprzedawane”.

    Jeśli chcecie mieć pewność, że w Waszych wędlinach nie użyto mięsa oddzielonego mechanicznie, powinniście udać się do rzeźnika, który wytwarza produkty mięsne we własnym zakresie. Można też zrezygnować z kiełbasy parówkowej czy mortadeli. Natomiast do pieczeni, schabu peklowanego czy filetów z piersi kurczaka nie stosuje się mechanicznie oddzielonego mięsa.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Klaus slodycz

    Jak oszukiwali tak oszukują i będą oszukiwać. Podać w Zdf że to była pomyłka i niemiaszki znowu jutro ruszą na mięsne zakupy.

    JANUSZ

    BERLIN – Nikt nie podchodzi do działu mięsnego – Z daleka patrzą jak wygląda mięso, czyli Ceny – Lidl – Kaufland – Kurczak 10,49 Euro – Wieprzowe jak na kotlety, gulasz, mielone kg. 9,90 Euro – Wędzone, różne GATUNKI paczkowane od 18 do 42 Euro kg. Boczek wędzony 9 – 12 Euro kg. Pasztetowa 22,99 Euro kg. Parówki 8 – 9 Euro kg.

    BERLINER

    45 – 40 lat temu jak mieszkałem na wiosce w Polsce – Świnie jadały bardziej zdrowo jak teraz ludzie – CO JADŁY – Gotowane kartofle, pokrzywa posiekana, dodatek, otręby, śruta ze zboża i wymieszane z pomyjami mytych naczyń bez chemii, jedynie ciepła woda – DZISIAJ CO chemia – opryski i nawozy a w zdrowej żywności mniej może chemii – Wtedy na 2 – 3 lata jeden pogrzeb – 80 – 90 lat – Teraz, co miesiąc, co dwa ktoś umiera, nie dożywając renty i młodsi – Coraz więcej rodzi się dzieci z różnymi wadami – OD CZEGO – Od tej… Czytaj więcej »

    Łukasz

    Dlatego od ’35 nie będzie już sprzedaży spalinowych aut – żeby świnie były zdrowsze i żeby móc mieć elektryka włączonego w garażu. Mimo wszystko wątpię by to pomogło naszej planecie

    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x