Melnyk: Wielu uchodźców nie czuje się w Niemczech mile widzianych i wraca na Ukrainę

    Ambasador Ukrainy w Niemczech twierdzi, że większość Ukraińców wraca do domu lub już wróciła, ponieważ nie czuje się w Niemczech dobrze. Ponadto kanclerz Olaf Szolz (SPD) wraz z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem, i premierem Włoch, Mario Draghi, chce pojechać do Kijowa przed szczytem G-7 – donosi gazeta Bild am Sonntag. Kluczowe pytanie brzmi: jakie przesłanie polityczne przekaże Scholz Ukraińcom?

    Niezbędne są nowe dostawy broni

    Ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, stawia sprawę jasno: „Pan kanclerz sam powiedział, że nie potrzebuje żadnych wizyt w celu robienia zdjęć. W Kijowie też nie potrzebujemy selfie, ale moi rodacy mają nadzieję, że kanclerz przyjedzie do Kijowa wykazując zaangażowanie, jeśli chodzi o nasze członkostwo w UE – powiedział Melnyk w programie „Die richtigen Fragen” (Bild-Talk).

    Ukraina od dawna chciała zostać kandydatem do przystąpienia do Unii Europejskiej. Melnyk kontynuuje: „To zajmie lata, nie chcemy specjalnego traktowania, chcemy sprawiedliwego postępowania”. Ambasador dodaje: „Ukraińcy oczekują, że kanclerz Olaf Scholz podczas swojej wizyty w Kijowie ogłosi nowy pakiet pomocy w zakresie niemieckiego uzbrojenia, który z pewnością miałby obejmować możliwe natychmiast do dostarczenia czołgi podstawowe Leopard 1 i transportery opancerzone Marder”.

    To rozczarowujące, jak powoli Niemcy dostarczają broń na Ukrainę. Od 3 maja przybyło sześć milionów sztuk amunicji, ale żadnej broni. „Dlatego mamy nadzieję, że działania niemieckiego rządu w końcu nabiorą tempa, aby znacznie zwiększyć możliwości odpierania przez Ukrainę wielkiej rosyjskiej ofensywy w Donbasie”.

    Niemiecka gościnność właściwie nie istnieje

    Jednocześnie Melnyk skrytykował kulturę gościnności w Niemczech. Jest przekonany, że wielu ukraińskich uchodźców odwraca się od Niemiec, bo nie czują się tu mile widziani. Melnyk w rozmowie z Bild powiedział: „Większość Ukraińców wróciła do kraju i to już dawno temu. Więcej ludzi wyjeżdża z Niemiec niż przyjeżdża”. W Niemczech należałoby się zastanowić, dlaczego tak wielu Ukraińców „nie ma ochoty tu zostać”.

    Melnyk znajduje podwójne wsparcie w osobie Antona Hofreitera (Zieloni). Szef Komisji Europy Bundestagu powiedział w wywiadzie dla Bild, że Ukraina będzie „wzbogaceniem dla UE” – przyznała to też minister spraw zagranicznych, Annalena Baerbock (Zieloni).

    Hofreiter odrzucił krytykę kolejnych dostaw broni na Ukrainę: „Nie chodzi o to, że „kto dostarcza broń, ten zabija”. To bowiem armia rosyjska zabija, morduje, torturuje, gwałci. Jeśli ktoś w takiej sytuacji nie wspiera ofiary, to jest to po prostu nieudzielenie pomocy”.

    Ta wojna toczy się częściowo przy użyciu pieniędzy z Niemiec

    Niemcy ponoszą w tym momencie szczególną odpowiedzialność, wyjaśnił Hofreiter: „Wciąż importujemy duże ilości energii z Rosji i każdego dnia przekazujemy Rosji miliony euro, które są wykorzystywane do finansowania tej wojny. To, co się tam dzieje, dzieje się częściowo z pomocą naszych pieniędzy”.

    Rząd Niemiec ma duże oczekiwania w związku z podróżą Scholza do Kijowa. Ekspert ds. Obrony z ramienia FDP, Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP) powiedziała w wywiadzie dla Bild, że oczekuje jasności w sprawie dostaw broni: „Prezydent Ukrainy przedstawi swoje oczekiwania. Kanclerz powinien mu wtedy obiecać dostawę broni”. Dobrze, że Scholz jedzie do Kijowa. Strack-Zimmermann zaznacza jednak wyraźnie, że „tak czy inaczej, powinien dostarczyć broń na Ukrainę”.

    Dla eksperta wojskowego prof. Carlo Masali (Uniwersytet Bundeswehry w Monachium) jest jasne: Scholz nie może przyjechać z pustymi rękami. Masala dodaje w wywiadzie dla gazety Bild: „Symbolika wizyty na Ukrainie już dawno minęła! Gdyby Scholz, Macron i Draghi pojechali na Ukrainę z pustymi rękoma, byłaby to farsa”.

    On także wierzy w wyraźne poparcie dla Ukrainy, jeśli chodzi o status kandydata do członkostwa w UE. Masala uważa, że zapowiedzi kolejnych dostaw broni, takich jak czołgi Leopard, są jednak mało prawdopodobne.

    Źródło: www.bild.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    Ukraince myśleli że w Niemczech na zasiłku są wielkie pieniądze, mieszkanie, samochody itp. A prawda jest inna – Po opłatach za wszystko – Osoba samotna – zostaje na dzień 10 – 12 Euro i to przy dzisiejszych Cenach – Na jedzenie, napoje, papierosy, lekarstwa, środki czystości i na inne zakupy we dwoje jest lżej

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Ile papierosów można przewieźć z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski?

    Z Polski do Niemiec można przywieźć 800 sztuk papierosów. W tej kwestii nic się nie zmieniło i takie ograniczenie dotyczy prawie wszystkich państw w...
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x