Niemiecki minister rolnictwa Cem Özdemir (Zieloni) postuluje zniesienie podatku VAT na niektóre produkty podstawowe. Dzięki temu owoce, warzywa i rośliny strączkowe byłyby tańsze o siedem procent. Zdaniem polityka skorzystałyby na tym zwłaszcza gospodarstwa domowe o niskich dochodach. Ponadto Özdemir przekonuje, że w ten sposób można by również zachęcić obywateli do zdrowego odżywiania.
Jakie są argumenty za obniżką VAT na żywność?
Propozycję Özdemira popiera Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (niem. Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung, DIW). Szef instytutu Marcel Fratzscher powiedział w wywiadzie dla dziennika „Handelsblatt”, że doświadczenia z czasową obniżką podatku VAT w pierwszym roku pandemii koronawirusa pokazały, że 70 procent obniżki podatku zostało rzeczywiście przeniesione na konsumentów, a więc zupełnie inaczej niż w przypadku obecnej obniżki podatku energetycznego od paliw.
Także organizacja społeczna Sozialverband VdK i federalny związek organizacji i stowarzyszeń konsumenckich Bundesverband der Verbraucherzentrale popierają propozycję Özdemira. Szefowa Stowarzyszenia Diabetyków Barbara Bitzer twierdzi, że także osoby o niższych dochodach powinny móc sobie pozwolić na zdrową dietę.
Co przemawia przeciwko propozycji niemieckiego ministra rolnictwa?
Lider frakcji parlamentarnej FDP Christian Dürr już kilka tygodni temu skrytykował pomysł Özdemira na łamach „Neue Osnabrücker Zeitung” uznając, że taka obniżka podatków nie jest rozwiązaniem, które pozwoliłoby w szczególny sposób wesprzeć osoby o niskich dochodach. W przeciwieństwie do DIW, Dürr jest zdania, że w czasie pandemii ludzie niemal nie odczuli obniżonej stawki VAT.
Dla wielu osób może to być pewnym zaskoczeniem, ale nawet organizacje charytatywne w Niemczech są przeciwne zerowej stawce VAT na żywność. Ulrich Schneider, szef organizacji „Der Paritätische”, napisał na Twitterze, że państwo „straciłoby w ten sposób środki na ukierunkowane i skuteczne wspieranie gospodarstw domowych o niskich dochodach oraz na walkę z ubóstwem.”
Również Michael Hüther, szef Instytutu Gospodarki Niemieckiej (niem. Institut der deutschen Wirtschaft, IW), nie uważa, by zniesienie podatku VAT było dobrym posunięciem. „Problem z czasowym obniżeniem podatku VAT polega na określeniu właściwego momentu na jego ponowne podniesienie, którego nie znamy ex ante” – wyjaśnia w wywiadzie dla „Rheinische Post”.
Źródło: www.tagesschau.de
Już 2 – 3 lata temu Ceny żywności były większe w Euro jak kiedyś w Markach – W ostatnim czasie wzrosły o 50 – 100 % a niektóre i więcej – Co nowa dostawa to Ceny większe – To są skutki nakładania sankcji na Rosję – ROSJA – Napoleon stracił wszystko – Hitler stracił zęby w Rosji – Unia chce pokonać Rosję sankcjami – Rosja – Unia może dzisiaj wszystko zamknąć, handel, granice, Ropę, Gaz itp. – A Rosja dalej 10 lat może prowadzić wojnę
😂😂😂😂👍,w Polsce juz od dawna 0% Vat pisze na zywnosci
A tu szczekaja i nic👍