Inflacja w Niemczech: które produkty bardzo podrożały, a na czym można nawet zaoszczędzić?

    Inflacja w Niemczech wyniosła w kwietniu 7,4%. Energia i niektóre produkty spożywcze stały się znacznie droższe – podczas gdy inne są nawet tańsze niż rok temu.

    Większość produktów żywnościowych zdrożała – ale są wyjątki

    „Wiele tanich, zupełnie podstawowych produktów spożywczych stało się znacznie droższych” – napisał na Twitterze dyrektor Instytutu Makroekonomii i Badań Cykli Koniunkturalnych (IMK), Sebastian Dullien. „Tygodniowe zakupy (również, a nawet zwłaszcza dla gospodarstw domowych korzystających z Hartz IV) mogą szybko zdrożeć o 20%, chociaż żywność jest „tylko” 8,6% droższa niż rok temu”.

    Wystarczy spojrzeć na opublikowane w środę przez Federalny Urząd Statystyczny szczegółowe dane dotyczące inflacji w kwietniu – potwierdzają one te ustalenia. Niektóre rzeczy – nie tylko żywność, ale przede wszystkim energia – podrożały w niektórych przypadkach w tempie wielokrotnie wyższym niż cały koszyk zakupowy, na którym opiera się pomiar. Z drugiej strony inne produkty – czasem zaskakujące – są obecnie nawet tańsze niż w kwietniu 2021 roku. Na przykład papryka i marchewka, czy kapusta, a nawet czekolada.

    Jeśli spojrzycie nie tylko na rozwój cen w porównaniu z poprzednim rokiem, ale w dłuższym okresie, staje się jasne, że obecne wysokie ceny niektórych produktów spożywczych nie są wcale bezprecedensowe. Na przykład masło było wyjątkowo drogie jesienią 2017 roku. W tym czasie kosztowało o 85% więcej niż wyniosła jego średnia cena z 2015 r. – w kwietniu tego roku wzrost wyniósł 92,6%. Z drugiej strony bułki, tłuste mleko i twardy ser są teraz zauważalnie droższe niż w przejściowej fazie wysokich cen zimą 2017/2018.

    Wzrost cen energii i transportu

    Obraz cen energii i wody wygląda nieco inaczej w porównaniu długoterminowym. Obecne ceny w szczególności oleju opałowego, ale także gazu ziemnego są na bardzo wysokim poziomie. W kwietniu za olej opałowy trzeba było zapłacić 115,7% więcej niż średnio w 2015 r. Był to w zasadzie powód do radości, bo w marcu cena była nawet o 170% wyższa niż w 2015 r. Z drugiej strony cena wody jest stosunkowo stabilna, na niskim poziomie – obecnie kosztuje o 12% więcej niż siedem lat temu.

    Ogromny wzrost cen energii znajduje oczywiście odzwierciedlenie również w kosztach transporu. Mimo niewielkiego spadku w kwietniu, paliwo jest nadal o 45,8% (Super) i 72,8% (Diesel) droższe niż w 2015 roku. Z kolei ceny biletów jednorazowych i jednodniowych w lokalnej komunikacji miejskiej rosły co prawda systematycznie, ale bardzo wolno. Bilety te kosztują teraz o 14,4% więcej niż siedem lat temu.

    Jednak nie wszystko będzie drożeć, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Pomimo długotrwałych wąskich gardeł w dostawach w wyniku pandemii koronawirusa, a w szczególności braku chipów, urządzenia elektryczne są raczej tańsze niż w 2015 roku. Nie dotyczy to jednak odkurzaczy, które obecnie kosztują o prawie 3% więcej niż wtedy. Z kolei telewizory są teraz o jedną trzecią tańsze niż siedem lat temu. Co ciekawe, ceny telefonów komórkowych są nadal o około jedną czwartą niższe niż w 2015 roku, pomimo znacznego wzrostu cen od początku zeszłego roku.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Zuzia_zla

    Ostatnio edytowane 2 lat temu przez Zuzia_zla
    Mirabelka

    Nieee, wcale nic nie podrożało, szkoda że teraz za te same zakupy płacę 100 gdzie jeszcze z półtora roku temu było to 80 najwięcej 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

    Remik

    Cena diesla z rok temu poniżej 1 euro a teraz to 2/ 2.20 Euro to jakie to 70%🤔 filet z kurczaka czy indyka był po 6 e/kg teraz po 12e albo ja już zapomniałem jak się liczy albo bzdury piszecie 🤷‍♂️

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x