Po około pięciu miesiącach od powołania w Urzędzie Kanclerskim sztabu kryzysowego do walki z pandemią, rząd federalny zdecydował o jego rozwiązaniu. Poinformowała o tym zastępczyni rzeczniczki rządu Christiane Hoffmann. Podkreśliła jednak, że „decyzja ta nie powinna być źle zrozumiana”. Oczywistym jest, że pandemia jeszcze się nie skończyła.
Według Hoffmann zadania sztabu kryzysowego przejmą teraz standardowe struktury organizacyjne rządu federalnego. Sztab kryzysowy odpowiadał m.in. za organizację akcji szczepień i przepisy dotyczące wjazdu.
W ostatnim czasie spadła liczba nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech
Na czele sztabu kryzysowego powołanego przez rząd federalny stanął generał Carsten Breuer. Początkowo zespół liczył nieco ponad dziesięciu członków, a w szczytowym okresie około trzydziestu. W jego skład weszli eksperci z właściwych ministerstw oraz z Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof (niem. Bundesamt für Bevölkerungsschutz und Katastrophenhilfe).
Hoffmann wyjaśniła, że powodem rozwiązania grupy roboczej jest to, iż w międzyczasie sytuacja w zakresie zakażeń i szczepień uległa zmianie. W środę zapadalność na COVID-19 dla całych Niemiec wyniosła 507,1.
Rada ekspertów ds. koronawirusa będzie nadal działać
Hoffmann dodała, że rządowa rada ekspertów ds. koronawirusa będzie nadal istnieć i regularnie się spotykać. W jej skład wchodzą naukowcy z różnych dziedzin i, jak podaje rzeczniczka rządu, obecnie pracuje nad stanowiskiem w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem w okresie jesienno-zimowym. Naukowcy przypuszczają, że liczba nowych zakażeń może wówczas ponownie wzrosnąć. Istnieją również obawy dotyczące nowych mutacji wirusa.
Rada ekspertów przy Urzędzie Kanclerza ma za zadanie przede wszystkim doradzać rządowi. W przeciwieństwie do sztabu kryzysowego nie podejmuje ona żadnych decyzji.
Źródło: www.tagesschau.de