15 maja w Niemczech rozpocznie się spis powszechny 2022 – wtedy ponownie zostaną zebrane dane dotyczące mieszkańców i mieszkań. Może się zdarzyć, że do niektórych z Was urzędnicy zapukają osobiście.
Udział w spisie jest obowiązkowy
Spis powszechny 2022 rozpocznie się jednocześnie we wszystkich niemieckich krajach związkowych. „Spis zawiera aktualne oficjalne dane dotyczące liczby ludności, dane demograficzne, to znaczy wiek, płeć czy np. obywatelstwo mieszkańców, a także dane o sytuacji życiowej i mieszkaniowej, takie jak średnia wielkość powierzchni mieszkalnej, wolne posesje czy ilość właścicieli” – poinformował we wtorek urząd statystyczny.
Według Federalnego Urzędu Statystycznego, spis opiera się na danych z ewidencji ludności i jest uzupełniony losowymi badaniami reprezentacyjnymi. Osoby wybrane przez statystyków są zobowiązane do wzięcia udziału w ankiecie, ale dane zostaną zanonimizowane.
Spis podstawą do podejmowania decyzji politycznych
Spis jest konieczny, ponieważ wiele usług między gminami, krajami związkowymi i państwami jest związanych z mieszkańcami i ich ilością – wyjaśnił kierownik urzędu, Christian Boden. Jeśli te dane nie są dostępne, „pieniądze nie mogą być sprawiedliwie rozdzielane”. Z informacji wynika, że to samo dotyczy podziału okręgów wyborczych czy inwestycji infrastrukturalnych, które również są oparte na liczbie ludności. Wyniki mają w przyszłości stanowić podstawę decyzji politycznych w całych Niemczech.
Spis składa się z dwóch odrębnych badań. W tzw. badaniu gospodarstw domowych, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim ma zostać zbadanych łącznie około 340.000 osób, w całym kraju jest ich około 10,3 mln. Poza tą próbą, do wszystkich właścicieli mieszkań i domów skierowane zostanie pismo. Jest to około 405 tys. osób w Meklemburgii-Pomorzu Przednim – wchodzą oni w skład tzw. spisu budynków i mieszkań.
Pandemia przyczyną przełożenia spisu o rok
Ostatni spis odbył się w Niemczech w 2011 roku. Hamburg i Berlin podjęły swego czasu kroki prawne przeciwko metodom zbierania danych. Jednak spis został zatwierdzony przez Federalny Trybunał Konstytucyjny w 2018 roku jako zgodny z konstytucją. Obecny spis miał się odbyć w 2021 roku, ale został przełożony ze względu na pandemię koronawirusa.
Źródło: www.welt.de
Dostaliśmy list w tej sprawie, skierowano nas na stronę internetową tam wpisaliśmy dane z listu, wybraliśmy język, odpowiedzieliśmy na pytania na temat mieszkania, całość zajęła może 10min .