W przyszłości osobom zakażonym koronawirusem, które zakończyły odbywanie pięciodniowej izolacji, ma być zalecane wykonanie testu na COVID-19. Według federalnego ministra zdrowia Karla Lauterbacha, jest to przewidziane w nowych wytycznych dotyczących pandemii. Jednak obowiązujący dotychczas wymóg wykonania testu zostanie zniesiony.
Lauterbach wyjaśnił, że skrócenie izolacji do pięciu dni jest możliwe dzięki krótszemu przebiegowi choroby wywoływanej przez obecny podwariant BA.2 Omikrona. Jak dotąd izolacja w Niemczech trwa zwykle dziesięć dni, ale może zakończyć się wcześniej, po siedmiu dniach, jeśli wynik testu na koronawirusa będzie negatywny.
Testy dla pracowników służby zdrowia nadal obowiązkowe
Z kolei dla zakażonych koronawirusem pracowników służby zdrowia wykonywanie testów ma być w dalszym ciągu obowiązkowe. Lauterbach potwierdził również, że izolacja osób zakażonych powinna być nadal nakazywana przez urzędy ds. zdrowia. Chodzi o podkreślenie, że COVID-19 to nie grypa ani przeziębienie. Jeśli osoba zakażona kontaktuje się z innymi, „to de facto zagraża ich życiu” – powiedział Lauterbach.
Wdrożenie przepisów zgodnie z zaleceniami Instytutu Roberta Kocha i Federalnego Ministerstwa Zdrowia leży w gestii krajów związkowych.
Bawaria: „Nie przewidujemy ogólnego zalecenia w sprawie testów”
Kilka krajów związkowych już wcześniej sygnalizowało, że ma inne zdanie w sprawie ogólnego zalecenia dotyczącego wykonywania testów po odbyciu izolacji niż federalny minister zdrowia. Minister zdrowia Bawarii Klaus Holetschek powiedział gazecie „Rheinische Post”, że Bawaria nie przewiduje ogólnego zalecenia wykonania testu po zakończeniu izolacji, jeśli nie ma objawów choroby.
Skrócony, pięciodniowy okres izolacji obowiązuje w Bawarii już od połowy kwietnia. Holetschek przypomniał, że aby móc zakończyć izolację, należy 48 godzin wcześniej nie odczuwać żadnych objawów. Bawaria zaleca natomiast noszenie maseczki przez pewien czas.
W ten sam sposób chcą postąpić między innymi Badenia-Wirtembergia, Nadrenia-Palatynat i Hesja – dodał Holetschek. Podkreślił też, że osiągnięto porozumienie w sprawie instytucji takich jak szpitale i domy opieki. Grupy wysokiego ryzyka muszą być nadal chronione „i to na nich koncentrują się nasze wysiłki” – zaznaczył polityk CSU.
Źródło: www.tagesschau.de
Codziennie sie testuje i tak musze w pracy te szmaty nosic 😠.
Odwiedzajacy zdejmuja maski bedac w pokoju sam na sam z matka czy ojcem!!!!
Czesto,kiedy wchodze do pokoju, szybko zakladaja maski 🙄.
Zawsze kaze zdjac!!!
Moi podopieczni 3 razy sie zaszczepili i co!???
Corone ( czytaj grype)mieli!!!!
Tak samo my personel mielismy ten cholerny wirus GRYPY!!!