Minijob w Niemczech: ile wynosi średnia płaca godzinowa i kto może liczyć na najlepsze wynagrodzenie?

    Będąc tzw. Minijobberem w Niemczech, nie możecie na chwilę obecną zarabiać więcej niż 450 euro miesięcznie, przynajmniej nie w sposób regularny. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Zenjob, świadczącą usługi personalne, wynagrodzenie za godzinę pracy w niepełnym wymiarze może się znacznie różnić w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Najważniejsze wyniki analizy opartej na wynagrodzeniach wypłacanych Minijobberom w 2021 roku firma przedstawiła na początku lutego w swoim raporcie „Jobspiegel 2022”.

    Opublikowane dane pokazują, że pracownicy zatrudnieni w Niemczech w niepełnym wymiarze godzin zarabiają średnio 13 euro za godzinę. Okazuje się, że najlepiej wynagradzani są asystenci w punktach szczepień oraz osoby pomagające w pracach biurowych. Według opublikowanego raportu, średnio zarabiają one odpowiednio 14,70 euro i 13,28 euro za godzinę. Również kierowcy otrzymują przyzwoite wynagrodzenie – średnio 13,20 euro za godzinę.

    Studenci i osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin jako asystenci w punktach szczepień muszą zatem przepracować średnio zaledwie 30,6 godzin w miesiącu, aby osiągnąć dochód w wysokości 450 euro. Pracownicy biurowi uzyskują takie zarobki po przepracowaniu średnio 33,9 godzin. To znacznie mniej niż w przypadku kasjerów, pomocników magazynowych, czy pracowników zajmujących się wykładaniem i sortowaniem towaru: muszą oni pracować 37,5 godzin, czyli prawie cały dzień dłużej niż asystenci w punktach szczepień, aby otrzymać takie samo wynagrodzenie.

    Jaka jest średnia płaca godzinowa w przypadku Minijob?

    Jak wynika z badania, średnie wynagrodzenie godzinowe znacząco różni się w zależności od rodzaju wykonywanej pracy:

    Rodzaj pracyŚrednia płaca godzinowaŚrednia liczba godzin pracy dla uzyskania zarobku w wysokości 450 euro
    asystent w punktach szczepień14,70 euro30:36
    pomoc biurowa13,28 euro33:53
    kierowca13,20 euro34:05
    kelner12,90 euro34:53
    hostessa12,80 euro35:09
    kasjer12,70 euro35:25
    prace inwentaryzacyjne12,50 euro36:00
    komisjoner12,10 euro37:11

    Źródło: zenjob.com

    Praca za 450 euro: jakie jeszcze czynniki wpływają na wysokość wynagrodzenia?

    Kolejnym czynnikiem, który w znacznym stopniu decyduje o wysokości wynagrodzenia, jest czas wykonywania pracy. Najbardziej opłaca się pomagać w punkcie szczepień w weekendy – otrzymuje się wówczas o 76 centów więcej za godzinę; praca przy kasie również przynosi wówczas średnio o 50 centów więcej za godzinę. Jednak ogólnie rzecz biorąc, nie uwzględniając ewentualnych dodatków za pracę w weekendy, wynagrodzenie godzinowe za pracę w niedzielę jest wyższe o zaledwie 11 centów. Co więcej, nie we wszystkich zawodach obowiązują różne stawki dla pracy wykonywanej w ciągu tygodnia, w weekendy i święta. Na przykład wynagrodzenie hostess, pomocy kuchennych i personelu pomocniczego w handlu detalicznym jest zazwyczaj takie samo w dni robocze, święta i weekendy.

    Od 1 października limit zarobków w ramach Minijob wzrośnie do 520 euro miesięcznie

    Oczywiście można też zaobserwować różnice w wysokości wynagrodzeń między poszczególnymi regionami Niemiec. Co więcej, to, jak wysoka będzie ostatecznie stawka godzinowa, jest często kwestią negocjacji. Wysokość wynagrodzenia jest uzgadniana między pracownikiem a pracodawcą i zapisywana w umowie o pracę. Od 1 października limit zarobków w ramach Minijob wzrośnie z 450 euro do 520 euro miesięcznie.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x