Niemcy: Ważne zmiany, które wejdą w życie już w maju!

    Od maja wiele się zmieni w Niemczech, jeśli chodzi o przepisy prawne. Nowe regulacje dotyczą między innymi procedur bankowych, cen, sprzedaży „door-to-door oraz Covid-19. Poniżej znajdziecie podsumowanie najważniejszych zmian w przepisach.

    Procedura ChipTAN w Postbanku nie będzie już konieczna

    W maju Postbank rezygnuje z tzw. procedury chipTAN i zastąpi ją procedurą BestSign. Można z niej skorzystać za pomocą aplikacji z odciskiem palca, rozpoznawaniem twarzy lub hasłem. Mają być również dostępne oddzielne urządzenia od 30 euro, za pomocą których będzie można przeprowadzać transakcje bankowości internetowej bez użycia smartfona.

    Obowiązki informacyjne na internetowych platformach handlowych

    Od 28 maja operatorzy internetowych platform handlowych, takich jak Amazon, Ebay czy portali porównawczych, takich jak Verivox czy Check24, zobowiązani są do informowania klientów o głównych kryteriach, jeśli chodzi o rankingi wyników wyszukiwania produktów. Centralne parametry, które mogą wpłynąć na decyzję potencjalnych nabywców, muszą zostać wyjaśnione przed podpisaniem umowy. Obejmuje to na przykład liczbę odsłon i datę opublikowania oferty, jej ocenę lub ocenę dostawcy, liczbę sprzedanych produktów lub korzystania z usługi, prowizje czy inne opłaty. Nowe przepisy mają zastosowanie do umów zakupu towarów, usług i produktów cyfrowych zawieranych za pośrednictwem internetowej platformy handlowej. Nie ma znaczenia, czy zamówienie składane jest przez internet, za pośrednictwem poczty e-mail czy telefonicznie.

    Zmiany w Google

    Od 30 maja Google nie będzie już obsługiwać aplikacji ani urządzeń innych firm, które wymagają nazwy użytkownika i hasła do zalogowania się na swoje konto Google. Ma to sprawić, że rejestracja będzie jeszcze bezpieczniejsza. Firma polega wówczas na identyfikacji dwuetapowej. Dzięki temu do rejestracji potrzebne będzie nie tylko hasło, ale w drugim kroku należy na przykład wprowadzić kod, który jest wysyłany na inne urządzenie.

    Nowe ceny w supermarketach

    Ostatnie zmiany w rozporządzeniu o ustalaniu cen będą obowiązywać od końca maja. Ma to ułatwić porównywanie cen produktów. Do tej pory cenę podstawową można było podawać w różnych jednostkach: za kilogram lub za 100 gramów; za litr lub za 100 mililitrów. Od 28 maja dozwolone są tylko dwie metody określania cen, a mianowicie za litr lub za kilogram.

    Etykietowanie przecenionych towarów będzie łatwiejsze

    Od 1 maja w życie wejdzie nowa zasada, dotycząca przeceniania produktów, które nie mają już długiego okresu przydatności do spożycia. Na metce nie trzeba już podawać nowej ceny końcowej. Wystarczy wtedy naklejka „20% taniej”. Należy jednak wyjaśnić konsumentom, że towary są przeznaczone do spożycia w najbliższej przyszłości i nie nadają się do dłuższego przechowywania.

    Nowe zasady wyjazdów w celach handlowych

    Również od 28 maja obowiązywać będzie całkowity zakaz sprzedaży polis ubezpieczeniowych, mieszkaniowych umów oszczędnościowych, suplementów diety oraz produktów medycznych podczas tzw. „Kaffeefahrten”, czyli wyjazdów w celach handlowych. „Ustawa o wzmocnieniu ochrony konsumentów w prawie konkurencji i handlu” zakazuje często wprowadzających w błąd metod sprzedaży tych produktów. Ponadto uczestnicy takich wyjazdów będą musieli być lepiej poinformowani przez organizatora o przysługujących im prawach.

    Sprzedaż obwoźna będzie ściślej regulowana

    Od 28 maja utrudniona będzie też sprzedaż w systemie „door-to-door”. W przypadku umów, które zostały zawarte w wyniku niezapowiedzianych wizyt w domu, nie można już żądać zapłaty w dniu podpisania umowy. Wyjątek: jeśli towar lub usługa kosztują mniej niż 50 euro, płatności można zażądać natychmiast. Ma to na celu ochronę tych, którzy zostali zaskoczeni wizytą akwizytora, przed koniecznością odzyskiwania wysokich kwot, jeśli chcą skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy lub złożyć skargę z tytułu nieuczciwej transakcji.

    Święta w maju

    Niestety 1 maja przypada w tym roku w niedzielę. Ale przynajmniej będzie jeszcze w maju jedno święto kościelne. Mianowicie 26 maja, Dzień Wniebowstąpienia – jak zawsze jest to czwartek.

    Piwo drożeje

    Picie piwa staje się coraz droższe z powodu rosnących cen surowców do produkcji, wąskich gardeł w dostawach oraz rosnących kosztów pakowania i logistyki. Po tym, jak Krombacher i Veltins już podniosły ceny, browary Radeberger i Bitburger idą w ich ślady i również ogłaszają podwyżki. Browarnicy nie podali żadnych liczb. Według szacunków branżowych, skrzynka na piwo z 20 półlitrowymi butelkami może kosztować około 1 euro więcej.

    Rozporządzenie w sprawie SARS-CoV-2 może się skończyć

    Od 25 maja wygasa obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w związku z Covid-19. Przepisy te miały zapewnić w czasie pandemii zapobieganie infekcjom koronawirusowym w miejscu pracy. Jednak nie jest jeszcze jasne, czy istniejące przepisy dotyczące ograniczania kontaktu, środków ochronnych i obowiązkowych badań w miejscu pracy faktycznie się skończą.

    Kończy się obsługa Windows 10 dla 20H2

    Wersje 20H2 systemu Windows 10 nie będą już mieć aktualizacji zabezpieczeń od nowego miesiąca. Użytkownicy tej wersji powinni zatem zaktualizować swoją wersję systemu Windows. Około 11% wszystkich komputerów z systemem Windows 10 jest wyposażonych w tę wersję. W przypadku firm, okres karencji obowiązuje do maja 2023 roku.

    Powszechny spis ludności

    Od 15 maja w całych Niemczech będą ponownie gromadzone dane dotyczące ludności oraz sytuacji życiowej i zawodowej (powszechny spis ludności). W tym celu około dziesięciu milionów obywateli wybiera się losowo do ankiety dotyczącej wieku, stanu cywilnego, narodowości oraz sytuacji życiowej i zawodowej, która odbędzie się 16 maja, częściowo w formie około półgodzinnych wywiadów osobistych. Pozostałe informacje należy przesłać online. Dane są oceniane anonimowo, wnioski dotyczące osób indywidualnych nie są możliwe, jak wyjaśnia Federalny Urząd Statystyczny. Udzielanie informacji jest obowiązkowe. Odmawiającym grozi grzywna. Ostatni spis odbył się w Niemczech jedenaście lat temu.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Stefan

    Bardzo lubię ten cykl artykułów „Ważne zmiany, które wejdą w życie w …”. Wszystkie informacje w pigułce. 🙂

    Admin

    bardzo się cieszymy i oczywiście będziemy kontynuowali tę serię artykułów 🙂

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x