Kontrole na granicach prowadzone przez Austrię naruszają prawo europejskie

    W 2015 roku z powodu dużej liczby uchodźców Austria wprowadziła kontrole na granicach ze Słowenią. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał je za sprzeczne z prawem europejskim. Może to mieć konsekwencje również dla Niemiec.

    Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wydanym we wtorek orzeczeniu podkreślił, że państwa mogą przedłużać takie kontrole tylko w przypadku „nowego poważnego zagrożenia dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego.” Sędziowie stwierdzili, że „w omawianej sprawie nie wydaje się, aby Austria (…) wykazała istnienie nowego zagrożenia.” Ostateczna decyzja leży jednak w gestii właściwego sądu w Austrii.

    Rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych poinformował, że niemiecki rząd zapoznał się z tym orzeczeniem. „Trwa ocena i badanie ewentualnych skutków dla tymczasowych kontroli na granicy wewnętrznej zarządzonych przez Niemcy na granicy lądowej z Austrią” – dodał.

    Kontrole przeprowadzane są również na granicy niemiecko-austriackiej

    W zasadzie w strefie Schengen, do której należy 26 państw europejskich, zniesiono kontrole graniczne na granicach wewnętrznych. Jednak w ostatnich latach kilka krajów skorzystało z odstępstwa i przywróciło częściowo kontrole graniczne. Od jesieni 2015 roku Niemcy przeprowadzają kontrole na granicy z Austrią, po tym jak dziesiątki tysięcy uchodźców i innych migrantów przedostało się z Grecji do Europy Zachodniej.

    „Od zeszłego roku znacząco wzrosła presja migracyjna na Niemcy, więc rezygnacja z kontroli byłaby zaniedbaniem” – powiedziała wiceprzewodnicząca grupy parlamentarnej CDU/CSU Andrea Lindholz. Ponadto w tym roku w Bawarii odbędzie się szczyt G7 w Elmau.

    Z kolei Marcel Emmerich, polityk Partii Zielonych, opowiedział się za zakończeniem kontroli, które powinny wygasnąć 11 maja. Członek niemieckiego parlamentu powiedział: „Domaganie się wciąż nowych kontroli granicznych i przedłużanie w sposób arbitralny już istniejących kontroli nie tylko nie rozwiązuje żadnych problemów, ale dodatkowo narusza prawo europejskie.” Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że decyzja o ewentualnym ponownym przedłużeniu kontroli nie została jeszcze podjęta.

    Austria nie wyklucza prowadzenia kontroli, „jeśli będzie to konieczne do ochrony ludności i granic”

    Kontekst decyzji podjętej przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości stanowi sprawa dotycząca Słoweńca, który dwukrotnie odmówił okazania paszportu po wprowadzeniu kontroli na granicy z Austrią. Otrzymał za to karę w wysokości 36 euro. Powód był jednak zdania, że kontrole naruszają prawo UE i wniósł pozew do sądu w Austrii.

    Minister spraw wewnętrznych Austrii Gerhard Karner zwrócił uwagę na fakt, że jego kraj jest silnie dotknięty problemem migracji i że również w tym roku wiele osób w sposób nielegalny przedostało się do tego kraju. „Jeśli będzie to konieczne do ochrony ludności i granic, to w przyszłości nadal będziemy to robić” – powiedział konserwatywny polityk podczas spotkania z ministrem spraw wewnętrznych Czech Vítem Rakušanem w Pradze. Jak wynika z dokumentu Komisji Europejskiej, w ostatnim czasie również rząd niemiecki wielokrotnie uzasadniał kontrole tzw. wtórnym przemieszczaniem się migrantów z jednego kraju UE do drugiego oraz sytuacją na zewnętrznych granicach Unii.

    W swoim orzeczeniu Trybunał przypomniał, że utworzenie strefy Schengen jest jednym z największych osiągnięć UE. „Przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych musi zatem pozostać wyjątkiem i powinno być środkiem stosowanym jedynie w ostateczności.”

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Ile papierosów można przewieźć z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski?

    Z Polski do Niemiec można przywieźć 800 sztuk papierosów. W tej kwestii nic się nie zmieniło i takie ograniczenie dotyczy prawie wszystkich państw w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x