Spośród około 82 mln mieszkańców Niemiec 22,3 mln stanowią osoby ze środowisk migracyjnych. Odpowiada to 27,2 proc. tamtejszej populacji. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, które odnoszą się do roku 2021, oznacza to wzrost o dwa punkty procentowe w porównaniu z rokiem poprzednim. Wówczas w Niemczech mieszkało 21,9 mln osób z rodzin imigranckich.
Dane przedstawione przez Federalny Urząd Statystyczny opierają się na corocznym mikrospisie
Od 2010 roku odsetek osób ze środowisk migracyjnych znacznie wzrósł: w owym czasie dotyczyło to 14,7 mln osób, co stanowiło 18,3 proc. populacji.
Dane przedstawione przez Federalny Urząd Statystyczny opierają się na corocznym mikrospisie, w ramach którego badaniem obejmuje się jeden procent populacji na zasadzie losowej. Jest to jedyne dostępne źródło danych o liczbie osób z rodzin imigranckich, ponieważ tylko ta ankieta uwzględnia wszystkie informacje na ten temat. Zgodnie z przyjętą definicją pochodzenie migracyjne mają osoby, które nie miały niemieckiego obywatelstwa od urodzenia, albo nie miało go co najmniej jedno z rodziców.
53 proc. osób ze środowisk migracyjnych, czyli około 11,8 mln mieszkańców, posiada obywatelstwo niemieckie. Pozostali (10,6 mln) to obywatele innych krajów.
Najwięcej imigrantów pochodzi z Turcji i Polski
Spośród 11,8 mln Niemców o pochodzeniu migracyjnym mniej więcej co drugi posiada obywatelstwo niemieckie od urodzenia, 23 proc. przybyło do Republiki Federalnej jako przesiedleńcy, a 22 proc. to imigranci. Około jeden procent posiada obywatelstwo niemieckie dzięki adopcji.
Większość imigrantów lub potomków imigrantów pochodzi z innego kraju europejskiego – przy czym 7,5 mln z krajów należących do Unii Europejskiej. Spośród 5,1 mln imigrantów z Azji 3,5 mln ma korzenie na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Około 1,1 mln pochodzi z Afryki, a 700 tys. z Ameryki Północnej, Południowej lub Australii.
Najwięcej osób ze środowisk migracyjnych, bo aż dwanaście procent, pochodzi z Turcji, a na drugim miejscu z dziesięcioprocentowym udziałem plasuje się Polska. Po sześć procent osób pochodzi z Rosji i Kazachstanu, a pięć procent z Syrii. Około jednego procenta stanowią imigranci z Ukrainy, przy czym zdecydowana większość z nich to osoby, które same wyemigrowały i mieszkają w Niemczech średnio od 19 lat. Ze względu na przyjęcie dużej liczby uchodźców wojennych z Ukrainy, odsetek mieszkańców Niemiec pochodzących z zaatakowanego przez Rosję kraju może znacząco wzrosnąć.
Niższa średnia wieku wśród osób ze środowisk migracyjnych
Spośród wszystkich osób ze środowisk migracyjnych 7,2 mln, czyli nieco mniej niż jedna trzecia, posługuje się w domu wyłącznie językiem niemieckim, a kolejne 3,1 mln (14 proc.) posługuje się nim w przeważającej mierze. Wśród innych języków, którymi posługują się przybyli tu mieszkańcy, przeważają turecki, rosyjski i arabski. Około połowa z nich jest wielojęzyczna i posługuje się w domu językiem niemieckim oraz innym językiem; wśród osób nie wywodzących się ze środowisk migracyjnych odsetek ten wynosi zaledwie 2 procent.
Inna jest także struktura wiekowa: 65,5 proc. osób o pochodzeniu migracyjnym ma mniej niż 45 lat, podczas gdy w całej populacji odsetek ten wynosi 49,5 proc., a wśród osób pochodzenia niemieckiego – 43 procent. Ponad jedna czwarta osób ze środowisk migracyjnych ma mniej niż 20 lat, podczas gdy wśród osób nie wywodzących się z rodzin imigranckich mniej niż jedna szósta.
Źródło: www.zeit.de