Niemcy chcą przyjąć wszystkich uchodźców z Ukrainy bez względu na ich narodowość. Nie będzie górnej granicy” – powiedziała minister spraw wewnętrznych Faeser. Do tej pory do Niemiec przybyło 37 786 uchodźców. Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) zobowiązała się do przyjęcia uchodźców z Ukrainy bez względu na ich narodowość. „Chcemy ratować życie. Nie zależy to od paszportu” – powiedziała Faeser gazecie Bild am Sonntag – „Zdecydowana większość uchodźców to Ukraińcy. Osoby z innych krajów, które miały już prawo stałego pobytu na Ukrainie, przywożą ten status ze sobą – wyjaśnia – Nie muszą też przechodzić skomplikowanej procedury azylowej. Na przykład w przypadku młodych Hindusów, którzy studiowali na Ukrainie, widzimy, że głównie oni chcą szybko wrócić do domu”.
Wszystkie państwa UE przyjmują uchodźców z Ukrainy
Faeser podkreśliła, że nie będzie górnej granicy przyjmowania uchodźców z Ukrainy: „Po raz pierwszy wszystkie państwa UE przyjmują uchodźców wojennych, zwłaszcza nasi wschodni sąsiedzi. To zupełnie inna sytuacja niż ta, z którą mieliśmy do tej pory do czynienia w Europie”. Obecnie najważniejsza jest „najlepsza możliwa dystrybucja i opieka”. Faeser nazwała europejską współpracę w zakresie opieki nad ukraińskimi uchodźcami „historyczną”. „Mam nadzieję, że ta solidarność pomoże nam również w kolejnych krokach w kierunku wspólnego systemu azylowego” – powiedział Faeser.
Prawie 38 000 uchodźców z Ukrainy w Niemczech
Liczba uchodźców z Ukrainy poszukujących schronienia w Niemczech ponownie znacząco wzrosła. Według Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Policja Federalna zarejestrowała już 37 786 Ukraińców, którzy uciekli do Niemiec – prawie 10 000 więcej niż poprzedniego dnia.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ponownie zaznaczył, że rzeczywista liczba uchodźców wojennych, którzy wjechali do Niemiec, może być znacznie wyższa, ponieważ dane Policji Federalnej odzwierciedlają tylko część uchodźców, również ze względu na brak kontroli granicznych. Liczba osób uciekających ze strefy wojny na Ukrainie jest notowana od początku rosyjskich ataków 24 lutego.
Nie będzie „utraty kontroli” jak w 2015 roku
Nie będzie „utraty kontroli” przy wjeździe, jak w 2015 roku, dodała minister: „Oczywiście teraz bardziej uważnie przyglądamy się temu, kto przyjeżdża do Niemiec. Policja federalna zintensyfikowała kontrole na granicach. Pozwala to również na szybszą rejestrację osób. Aby zapewnić Ukraińcom możliwie niebiurokratyczną ochronę, Unia Europejska po raz pierwszy uchwaliła w piątek dyrektywę na wypadek „masowego napływu” wysiedleńców. Zgodnie z dyrektywą ochrona osób z Ukrainy jest początkowo ważna przez rok, ale może być przedłużona na kolejne dwa lata. Długotrwała procedura przyznawania azylu nie jest konieczna. Osoby ubiegające się o ochronę mają natychmiastowe prawo do świadczeń socjalnych, edukacji, zakwaterowania i pozwolenia na pracę.
źródło: tagesschau.de, dojczland.info
Chcącemu nie dzieje się krzywda. Niech szukają szczęścia w Niemczech czy w innych przyjaznych krajach dla uchodźców.
To jutro idę do urzędu, powiem 'dobra utra’ i dawać wikt i opierunek skoro narodowość nieważna. A dokumenty mi Putin spalił
Niemcom niestety rozum całkiem odebrało
i to jest jakiś pomysł