Dzisiaj wchodzi w życie drugi etap luzowania obostrzeń w Niemczech!

    Po miesiącach restrykcji związanych z koronawirusem, od piątku (4.03.) w Niemczech zostaną zniesione kolejne środki. W branży restauracyjnej i hotelarskiej w przyszłości będzie obowiązywać zasada 3G, zgodnie z którą nawet osoby nieszczepione z negatywnym wynikiem testu będą mogły wchodzić do restauracji. Oprócz tego zostaną otwarte dyskoteki, gdzie obowiązuje zasada 2G plus. Oznacza to, że dostęp do nich będą miały osoby wyleczone lub zaszczepione dwoma dawkami z testem lub osoby zaszczepione trzykrotnie (wtedy bez testu).  Badenia-Wirtembergia i Turyngia wprowadziły te zmiany już wcześniej – w pozostałych krajach związkowych zmiany te wejdą w życie teraz.

    Rząd Niemiec zdecydował w lutym o trzyetapowym odprężeniu

    W połowie lutego rząd federalny i rządy krajów związkowych uzgodniły trzyetapowy plan odprężenia. Po pierwsze, w połowie lutego złagodzono przepisy dotyczące handlu i spotkań prywatnych. Od 4 marca wchodzi w życie drugi krok otwierający – m.in. powrót do zasady 3G w wielu dziedzinach. Od 20 marca mają zostać zniesione „wszystkie głębsze” środki.

    Każdy kraj związkowy nieco modyfikuje zasady

    Dwa kraje związkowe już wcześniej wybrały inną drogę: W Badenii-Wirtembergii już 23 lutego złagodzono przepisy dotyczące osób nieszczepionych, więc w piątek nic się tam nie zmieni. W Turyngii 3G obowiązuje w restauracjach od kilku tygodni, a kluby i dyskoteki mogą być otwierane od 25 lutego.

    Mimo wspólnej decyzji rządu federalnego i rządów krajów związkowych istnieją różnice między poszczególnymi landami. Na przykład 3G dotyczy noclegów na terenie całego kraju. Jednak przykładowo w Szlezwiku-Holsztynie nieszczepieni turyści muszą być testowani w hotelach codziennie, ale tylko co trzy dni w sąsiedniej Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

    Od piątku obowiązują również nowe zasady dotyczące imprez. Rząd federalny i rządy krajów związkowych zastrzegły, że na duże imprezy może być wpuszczana większa niż dotychczas liczba zaszczepionych lub wyleczonych widzów (2G) – w pomieszczeniach zamkniętych maksymalna liczba wynosi 6 000 osób, a maksymalna przepustowość – 60 procent. Na otwartej przestrzeni można wykorzystać 75% maksymalnej pojemności i maksymalnie 25 000 osób. W dokumencie władz federalnych i landowych nie określono jednak, co dokładnie zalicza się do dużych imprez.

    Na przykład w Nadrenii Północnej-Westfalii zasada 2G-plus będzie w przyszłości obowiązywać w przypadku imprez z udziałem ponad 1000 osób, a maski będą obowiązkowe. W Saksonii organizatorzy imprez kulturalnych i rozrywkowych z udziałem ponad 1000 osób mogą wybierać między 2G i 3G. W przypadku zasady 2G obowiązują zasady określone w rezolucji; w przypadku zasady 3G obowiązuje maksymalne obłożenie 50 procent miejsc.

    Będzie też ułatwienie dla urlopowiczów wracających z zagranicy

    Od czwartku żaden kraj nie został uznany za obszar wysokiego ryzyka, w którym obowiązują dodatkowe wymagania, takie jak obowiązek kwarantanny przy wjeździe. Jak jednak podkreśliło Federalne Ministerstwo Zdrowia, zasada 3G nadal obowiązuje w odniesieniu do wszystkich osób wjeżdżających do Niemiec: każdy, kto nie został zaszczepiony lub wyzdrowiał, musi mieć negatywny wynik testu. Ten wymóg dowodowy obowiązuje obecnie od dwunastego, a nie od szóstego roku życia. Tak jak dotychczas, policja federalna sprawdza je na granicach wewnętrznych strefy Schengen w sposób wyrywkowy oraz na granicach zewnętrznych UE (zwłaszcza na lotniskach, gdy wjeżdżamy z krajów trzecich) w ramach kontroli wjazdowej policji granicznej.

    źródło: businessinsider, dojczland.info

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Mateusz

    Jednym z pierwszych „myków” by niesłusznie utrzymywane prawo sie utrzymało jest skomplikowanie i nieczytelność przepisów.

    Mirabelka

    I co to za luzowania… żadne.

    Jak

    Skoro na Ukrainie jest wojna i Ukraińców życie jest zagrożone to dlaczego nie są tam obowiązkowe hełmy i kamizelki kuloodporne???!!! Zróbmy obostrzenia wojenne na Ukrainie!!!! 😉

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x