Z Ukrainy uciekło już ponad pół miliona osób. Uchodźcy przybyli także do Niemiec. Minister spraw zagranicznych Baerbock złożyła wielką obietnicę.
Pomoc humanitarna ze wszystkich stron
W ciągu ostatnich kilku dni ze stref wojennych na Ukrainie do Niemiec uciekło około 1.800 osób, jak oznajmił rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w poniedziałek w Berlinie. Niemcy również wyszły z inicjatywą pomocy. Agencja Pomocy Technicznej (THW) przygotowuje transporty i zaopatruje w pomoc humanitarną. Na poziomie europejskim dyskutuje się także o utworzeniu tzw. hubów do transportu pomocy humanitarnej w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Ukrainą.
Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) przygotował transport niezbędnych produktów ciężarówką do Lublina w Polsce. Stamtąd ma być dostarczana pomoc dla ludności na Ukrainie i dystrybuowana do uchodźców. Transport jest „początkiem budowy linii zaopatrzenia dla osób dotkniętych konfliktem zbrojnym na Ukrainie i uchodźców w Polsce” – poinformował w poniedziałek DRK. Pierwsze dary mają zostać załadowane we wtorek w centrum logistycznym DRK w Schönefeld w Brandenburgii.
90 dni pobytu bez wizy
Pierwsze doniesienia o przyjęciu ukraińskich uchodźców napłynęły niedawno z kilku krajów związkowych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Meklemburgii-Pomorza Przedniego poinformowało w weekend, że do Schwerina przybyło pierwszych 20 uchodźców. W Saksonii do poniedziałku rano w pierwszych ośrodkach dla uchodźców przebywało 41 Ukraińców. Są to osoby, które nie mają żadnych prywatnych punktów zaczepienia w Niemczech. Policja federalna w Pirnie donosi o licznych ukraińskich uchodźcach, którzy wjeżdżali do Niemiec autobusami lub samochodami przez polską granicę.
Obywatele Ukrainy mogą przebywać w Niemczech i innych krajach UE przez 90 dni bez wizy. Zgodnie z prawem UE wymagany jest do tego paszport biometryczny. Ukraińcy bez takiego paszportu na ogół potrzebują wizy, ale według Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych państwo członkowskie UE może zezwolić na wyjątek i wjazd na swoje suwerenne terytorium ze względów humanitarnych. Po 90 dniach uchodźcy muszą uzyskać pozwolenie na pobyt.
Baerbock obiecuje: „Przyjmiemy wszystkich”
Federalna minister spraw zagranicznych, Annalena Baerbock (Zieloni), podziękowała również krajom sąsiadującym z Ukrainą za przyjęcie setek tysięcy uchodźców. „Dziękuję krajom Europy Wschodniej za udzieloną pomoc” – powiedziała Baerbock w poniedziałek na spotkaniu ze słoweńskim ministrem spraw zagranicznych, Anze Logarem, w Berlinie. Niemcy też są gotowe do pomocy.
Chodzi o pomoc uciekającym ludziom bezpośrednio na granicy, a następnie sprowadzenie ich „do wszystkich krajów Europy”. „Jako Europejczycy, jako wspólnota wartości, stoimy razem po stronie Ukraińców i przyjmiemy wszystkich” – dodaje Baerbock.
Ponad 500.000 uchodźców
Według ONZ, ponad pół miliona osób opuściło kraj od czwartkowej inwazji Rosji na Ukrainę. Są to głównie kobiety, dzieci i osoby starsze. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat nie wolno już opuszczać kraju na mocy nakazu ukraińskiego rządu. Według szacunków UNHCR, do samej Polski uciekło ponad 280 tys. osób. Prawie 85.000 wyjechało na Węgry, ponad 36.000 do Mołdawii, około 32.500 do Rumunii i 30.000 do Słowacji.
Według UNHCR, około 34.600 uchodźców podróżowało od razu bezpośrednio do innych krajów europejskich. Z powodu wojny Ukraińcy są zwolnieni z obowiązku wizowego m.in. w UE i Szwajcarii.
Źródło: www.t-online.de
Tylko niech sprawdzaja,bo nielegalni bezowcy tez pod przykrywka ukraincow sie wloka!!!!
I tu jest roznica!!!!!
Osoby uciekajacy przed wojna(kobiety, dzieci, osoby starsze )maja ze soba dokumenty!!!
Mezczyzni w wieku 28-60 pozostali walczyc!!!!!
A bezowi zostawili kobiety i dzieci zeby walczyli🙄,oraz bez dokumentow.
Witam, Przypadkiem wpadłam na tę Stronę ! … Dziękuję , że jesteście
Mieszkam w niemczech mam tu swój dom mogę przyjąć ukraińska rodzinę. Gdzie należy się zgłosić aby uzyskać konkretne informacje.