Plany niemieckiego rządu: 100 mld euro dla Bundeswehry!

    Bundeswehra ma otrzymać na inwestycje specjalny fundusz w wysokości 100 mld euro. Zapowiedział to kanclerz Scholz w Bundestagu. Ponadto w przyszłości ponad dwa procent produktu krajowego brutto ma być przeznaczane na obronność.

    100 mld euro dla Bundeswehry

    Bundeswehra ma otrzymać ze specjalnego funduszu 100 mld euro na inwestycje i projekty zbrojeniowe. Pieniądze te zostaną udostępnione z budżetu federalnego na rok 2022, zapowiedział kanclerz Olaf Scholz (SPD) na specjalnym posiedzeniu Bundestagu poświęconym wojnie na Ukrainie. Jednocześnie zadeklarował, że Niemcy „od tej pory – rok po roku – będą inwestować ponad dwa procent produktu krajowego brutto w naszą obronę”.

    Atak Rosji na Ukrainę punktem zwrotnym

    W obliczu punktu zwrotnego, jakim jest atak Rosji na Ukrainę, Bundeswehra potrzebuje „nowych, silnych zdolności” – powiedział Scholz. Miarą musi być to, że robi się wszystko, co jest potrzebne do zapewnienia pokoju w Europie. „Jedno jest pewne: musimy znacznie więcej inwestować w bezpieczeństwo naszego kraju, aby w ten sposób chronić naszą wolność i naszą demokrację” – powiedział Scholz. Celem jest efektywna, wysoce nowoczesna i postępowa Bundeswehra. Będzie to kosztować dużo pieniędzy, ale musi być osiągalne „dla kraju naszej wielkości i znaczenia w Europie”.

    Scholz wezwał wszystkie frakcje w Bundestagu do zabezpieczenia funduszu specjalnego w Ustawie Zasadniczej. Dodał, że dodatkowe wydatki na obronę zostały już uzgodnione z federalnym ministrem finansów Christianem Lindnerem (FDP). Lindner planuje przedstawić gabinetowi budżet na 2022 rok 9 marca. Scholz podkreślił, że wzrost wydatków na obronność do 2% PKB nie nastąpi tylko dlatego, że został obiecany sojusznikom. „Robimy to również dla siebie, dla własnego bezpieczeństwa”. Wcześniej niemiecki rząd odrzucił takie zwiększenie budżetu na obronę. W obliczu ataku Rosji na Ukrainę w ostatnich dniach rozgorzała wewnętrzna debata na temat rozbudowy Bundeswehry i zwiększenia budżetu na obronę.

    Europejska współpraca w dziedzinie rozbrojenia

    W planowanym przezbrojeniu rząd niemiecki liczy na współpracę z sojusznikami w UE i NATO. Scholz powiedział, że dla Europy ważne jest, aby utrzymać się na poziomie technologicznym i wspólnie z europejskimi partnerami – a zwłaszcza z Francją – budować kolejną generację samolotów bojowych i czołgów. „Te projekty mają dla nas najwyższy priorytet” – podkreślił kanclerz.

    Jeśli chodzi o tzw. dzielenie się energią jądrową, rząd zamówi w odpowiednim czasie nowoczesny zamiennik dla przestarzałych odrzutowców Tornado, powiedział. Dopóki samoloty, które w razie konfliktu mogą doprowadzić amerykańską broń jądrową do celu, nie będą gotowe do działania, Eurofighter będzie dalej rozwijany. Scholz nie sprecyzował, jaki samolot Niemcy zamówią jako następcę Tornado. „Eurofighter ma być przystosowany do prowadzenia wojny elektronicznej. Myśliwiec F-35 będzie traktowany jako samolot lotniskowcowy” – powiedział.

    źródło: tagesschau.de, dojczland.info

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x