Wiele osób opuszcza Ukrainę po rosyjskim ataku – sąsiednie kraje już przygotowują się do ich przyjęcia. Niemcy też chcą wesprzeć uchodźców.
Czy UE jest przygotowana na uchodźców z Ukrainy?
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, UE obawia się gwałtownego wzrostu liczby uchodźców z tego kraju. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za migrację, Margaritis Schinas, oszacował ostatnio liczbę przewidywanych uchodźców na od 20.000 do ponad miliona. Według agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR, z Ukrainy ucieka już około 100 tys. osób.
Według szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, „plany awaryjne” zostały opracowane ze wszystkimi wschodnimi krajami UE, aby natychmiast przyjąć ludzi z Ukrainy. „Mamy nadzieję, że uchodźców jest jak najmniej, ale jesteśmy w pełni przygotowani” – powiedziała von der Leyen. Komisarz UE ds. wewnętrznych, Ylva Johansson, obiecała wsparcie finansowe Polsce, w której skutki wojny będą prawdopodobnie bardzo odczuwalne, a także ewentualną pomoc agencji ochrony granic Frontex.
Co czeka Niemcy?
Według federalnej minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD), rząd federalny przygotowuje się również do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Zadeklarowała wsparcie najbliższym sąsiadom Ukrainy, zwłaszcza Polsce. Kraje związkowe, takie jak Berlin i Dolna Saksonia, są gotowe przyjąć uciekających Ukraińców. Faeser opowiedziała się za uchwałą unijną dotyczącą przyjmowania uchodźców wojennych bez zbędnej biurokracji. Organizacja praw człowieka Pro Asyl apeluje o przyjmowanie również osób, które uciekły na Ukrainę z innych zagrożąonych terenów. „Należą do nich ludzie z Syrii, Afganistanu, Czeczenii i Somalii” – jak podała organizacja.
Jak kraje sąsiadujące z Ukrainą przygotowują się do przyjęcia uchodźców?
Polska ma ponad 500-kilometrową granicę z Ukrainą i zapowiedziała utworzenie pierwszych ośrodków dla ukraińskich uchodźców. Według MSW, planowane bazy mają powstać na najważniejszych przejściach granicznych obu państw. Polska przyjmie „tyle osób, ile będzie na naszych granicach” – powiedział polski minister spraw wewnętrznych, Mariusz Kamiński.
W Polsce panuje solidarność – powiedziała agencji informacyjnej AFP politolog Marta Kozłowska z Politechniki w Dreźnie. Motto wielu ludzi brzmi: „Niezależnie od tego, ilu jest uchodźców, musimy im pomóc w tej trudnej sytuacji”.
A co z innymi sąsiadami Ukrainy?
Kraje UE graniczące z Ukrainą to także Słowacja, Węgry i Rumunia. Słowacja przygotowuje się również na ewentualny przyjazd osób uciekających z Ukrainy. Według ministra spraw wewnętrznych, Romana Mikulca, dostępnych jest kilka schronisk dla osób z Ukrainy.
Rumunia, jako jedno z najbiedniejszych państw członkowskich, nie spodziewała się napływu Ukraińców. Jednak, gdyby tak się stało, Rumunia jest gotowa przyjąć pół miliona ludzi, powiedział minister obrony Vasile Dincu.
Węgry ogłosiły w tym tygodniu, że ze względów bezpieczeństwa i humanitarnych wyślą żołnierzy na granicę z Ukrainą, aby pomóc w opiece nad ewentualnymi uchodźcami.
Republika Mołdawii, która nie jest członkiem UE, graniczy również z Ukrainą. Prezydent Maia Sandu napisała w czwartek na Twitterze, że do ich kraju przybyło już ponad 4.000 osób z Ukrainy.
Źródło: www.t-online.de, dojczland.info