Dlaczego osoby zarażone wariantem Omikron zwykle chorują nie tak poważnie jak w przypadku Delta? Zespół badawczy z Niemiec i Wielkiej Brytanii znalazł wyjaśnienie tego zjawiska.
Omikron a Delta
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, Omikron jest uważany za znacznie bardziej zaraźliwy wariant niż Delta. Znajduje to również odzwierciedlenie w wysokiej liczbie infekcji w Niemczech. Obecnie ponad 126.000 osób zostało niedawno zarażonych wirusem (stan na 25 stycznia 2022 r.). Jednak w większości przebieg choroby jest łagodny. Liczba pacjentów z Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii stale spada.
Omikron rzadziej powoduje ciężki przebieg Covid-19 niż wariant Delta, chociaż jest w stanie lepiej ominąć ochronę immunologiczną. Przyczyny takiego stanu rzeczy nie były do tej pory znane.
Naukowcy znaleźli wyjaśnienie, dlaczego Omikron powoduje łagodniejszy przebieg choroby
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie, Szpitala Uniwersyteckiego we Frankfurcie i Brytyjskiego University of Kent pokazuje teraz, że Omikron jest mniej skuteczny w blokowaniu mechanizmów obrony komórkowej przed wirusami niż Delta.
„Nasze eksperymenty z hodowlą komórkową dostarczają wstępnego wyjaśnienia, dlaczego infekcje omikronowe często powodują łagodny przebieg choroby: najwyraźniej, w przeciwieństwie do Delta, Omikron nie jest w stanie zapobiec wytwarzaniu i uwalnianiu interferonu przez komórki dotknięte chorobą” – wyjaśnia prof. Martin Michaelis z University of Kent. Co to oznacza? Wirusy wariantu Omikron są szczególnie wrażliwe na tak zwaną odpowiedź interferonową. Interferony to mechanizmy obronne organizmu i część wrodzonego układu odpornościowego. Odgrywają kluczową rolę miedzy innymi właśnie w zwalczaniu wirusów.
Osiem aktywnych składników mogłoby również hamować Omikrona
Ponadto dane z hodowli komórkowych wykazały, że osiem kluczowych preparatów przeciwko Covid-19 również skutecznie hamuje namnażanie się wariantu Omikron.
Naukowcy przetestowali:
EIDD-1931 (półprodukt molnupirawiru),
rybawiryna,
remdezywir,
fawiprawir,
PF-07321332 (nirmatrelwir, składnik Paxlovidu) i
inhibitory proteazy nafamostat, kamostat i aprotynina.
Niektóre z środków są w trakcie opracowywania, niektóre zostały już zatwierdzone. Zgodnie z badaniami na kulturach komórkowych wszystkie z nich wykazały podobną skuteczność jak w stosunku do namnażania wariantu Delta.
Jest nadzieja na przyszłość
„Mimo, że naszych eksperymentów z hodowlą komórkową nie da się oczywiście tak łatwo odnieść do znacznie bardziej złożonej sytuacji u pacjentów, dają one nadzieję, że ogromne wysiłki na rzecz opracowania leków na Covid-19 nie poszły na marne” – powiedział prof. Jindrich Cinatl z Instytutu Wirusologii Medycznej na Uniwersytecie Goethego. Jest on przekonany, że wkrótce będzie dostępna szeroka gama aktywnych składników o różnych mechanizmach działania przeciwko Omikronowi.
Źródło: www.t-online.de
Nikogo juz ten temat nie obchodzi!